Około 70-80 osób uczestniczyło dzisiaj w proteście pod Urzędem Gminy i Miasta w Goleniowie przeciwko wywieszeniu przez Burmistrza Gminy Roberta Krupowicza na budynku urzędu flagi ukraińskiej. O samej sprawie flagi pisaliśmy wielokrotnie.

W czasie około 3 miesięcy jak wisi Ta flaga z wyraźnym naruszeniem przepisów o poszanowaniu barw narodowych, kilkukrotnie obywatele zwracali się do burmistrza o zdjęcie flagi lub powieszenie obok polskiej flagi.

Kształt, kolor i sposób wieszania Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej jest ściśle określony ustawowymi przepisami prawa. I tak ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych dokładnie reguluje tą kwestię. Zgodnie z tymi zasadami niedozwolone jest wywieszanie na budynkach urzędów wywieszania innych flag niż narodowe lecz istnieją wyjątki. I tak, na przykład, dozwolone jest wywieszenie flagi innej niż narodowa ale tylko obok flagi narodowej z zaznaczeniem jej nadrzędności w sposób określony w przepisach, w czasie oficjalnej wizyty oficjeli innego państwa w danym urzędzie.
W ramach protestu na brak reakcji burmistrza, kilka tygodni temu Piotr Wawrzyszko ze Stowarzyszenia Poznaj Swoje Prawa powiesił obok flagi ukraińskiej flagę polską , którą na polecenie burmistrza zdjęto. Doktor Marcin Sowiński, z którego inicjatywy doszło do tej demonstracji w swoim przemówieniu zaznaczył, że zwracał się do burmistrza w oficjalnym piśmie o zgodę na umieszczenie obok wywieszonej flagi,  flagi narodowej. Prosił również o odpłatne wynajęcie miejsca na budynku goleniowskiej administracji na ten cel. Burmistrz odpowiedział,  że nie praktykuje się wynajmowania powierzchni na budynku, a w innym piśmie napisał,  że żadna flaga na budynku nie wisi wbrew oczywistości.
Jak nam powiedział jeden z protestujących według urzędu to nie jest flaga Ukrainy, a baner reklamowy. Czyżby to był oczywisty wykręt na zarzuty stawiane przez obywateli?

Głos w czasie protestu zabrali przedstawiciele organizacji z Goleniowa oraz Szczecina , Stargardu i Gryfic  oprócz organizatora Marcina Sowińskiego, między innymi Grzegorz Piątkowski przewodniczący struktur wojewódzkich Konfederacji Korony Polskiej Grzegorza Brauna, Maciej Skawiński z Ruchu Społecznego Wolni Zjednoczeni, Piotr Wawrzyszko ze Stowarzyszenia Poznaj Swoje Prawa, Paweł Urbaniak ze Stowarzyszenia Świadome Gryfice i Marcel Bobrowicz z partii KORWiN

Protestujący żądali albo zdjęcia flagi Ukraińskiej albo powieszenia obok flagi Narodowej. Zapowiedzieli jednocześnie złożenia zawiadomienia do Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Burmistrza oraz złożenie skargi do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wznoszono również hasła “Tu jest Polska, a nie Ukraina” Piotr Wawrzyszko ponownie przywiózł ze sobą dwie duże flagi narodowe, które zawieszono na poręczach schodów do urzędu. Wyraził również obawę że szybciej znikną z budynku POLSKIE FLAGI niż flaga Ukrainy.

https://www.facebook.com/grzegorz.michal.braun/videos/334714085513162

                                                                                                     film z wydarzenia

Na samym początku demonstracji odśpiewano Rotę, a zakończono odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Po kilkudziesięciu minutach trwania pod okiem sześciu policjantów i dwóch Strażników Miejskich demonstrację zakończono wbiciem małych kilkudziesięciu chorągiewek w trawnik obok urzędu.

Zadziwiający jest w tej kwestii nazywając bez ogródek barani upór burmistrza, który wyraźnie wychodzi z dziecięcego założenia NIE BO NIE, irytując takim zachowaniem wielu obywateli.

Panie Burmistrzu Czy nie czas wyjść z tej piaskownicy i zaprzestać robienia po raz kolejny wstydu mieszkańcom?

Andrzej Bugajski

 

Poniżej link do nagrania Video z demonstracji

https://fb.watch/dG1Z9lsou_/

 

Wcześniejsze artykuły w tej sprawie

Protest – Przywracamy Goleniów Polsce

 

 

Dodaj komentarz