Gmina ma obowiązek zapewnić miejsce

System opieki przedszkolnej w gminie Goleniów może budzić zakłopotanie rodziców i opiekunów dzieci. Najkrócej i najprościej rzecz ujmując, w naszej gminie funkcjonuje przedszkolny system mieszany. Co to znaczy ?

Po Certyfikowane Oleje CBD najwyższej jakości zapraszamy do Sklepu Konopny Listek Goleniów ul. J. Matejki 3B

Otóż, mamy przedszkola publiczne, których organem prowadzącym jest gmina. ten rodzaj przedszkoli jest totalnie bezpłatny, do tego typu zaliczamy również oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych. Mamy drugi totalnie bezpłatny rodzaj przedszkoli – są to przedszkola niepubliczne – których organem prowadzącym jest właściciel danej placówki, który podpisał z gminą porozumienie i jest podmiotem niepublicznym ale za darmo dla rodzica.  Jest jeszcze jeszcze jeden rodzaj przedszkoli – stricte prywatne oraz punkty przedszkolne – również prywatne. 

W przedszkolach publicznych, oddziałach przedszkolnych, a także przedszkolach niepublicznych mających podpisane porozumienie z gminą, opieka wynosi zero złotych.

Co w momencie gdy liczba miejsc w tych przedszkolach przewyższa liczbę miejsc, którą posiadają placówki bezpłatne ? Dzieje się dokładnie to co teraz, a mianowicie gmina ogłasza konkurs ofert na realizację zadania publicznego jakim jest zapewnienie bezpłatnej opieki przedszkolakom – kliknij link do konkursu. Jeśli z jakiegoś powodu konkurs nie zostanie rozstrzygnięty, wówczas gmina ma obowiązek otworzyć nowe oddziały przedszkolne w placówkach już istniejących.

Reasumując, Szanowni Państwo nie dajcie się nikomu zwieść ani omamić. Urzędnicy, dyrektorzy, a nawet sam szczyt władczej elity z całą premedytacją i niedrgająca powieką potrafią tak oszczędnie gospodarować prawdą, iż petent – w tym momencie rodzic – może zupełnie stracić głowę i zaczyna dawać wiarę nawet w największe bzdury świata, czyli w tym wypadku w to, że za opiekę przedszkolną trzeba płacić.

Podkreślmy to raz jeszcze, Rodzicu/Opiekunie dziecka przedszkolnego ( od 3 roku życia ), to gmina, nie TY, ma zapienić twojemu dziecku bezpłatne miejsce w przedszkolu !

Jeśli nie chcecie Państwo płacić za opiekę przedszkolną, zgłoście zapotrzebowanie na miejsce dla swojej pociechy do Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta i Gminy Goleniów.

Chcą więcej dotacji na przedszkolaka

red. Kamila Piwowarska

Dodaj komentarz