Chcą więcej dotacji na przedszkolaka

Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej – 25.05.2022r. – na ręce Pani Przewodniczącej – Krystyny Jaworskiej został złożony projekt uchwały w sprawie znalezienia w budżecie funduszy na podwyższenie dotacji na jednego przedszkolaka.

Cała sprawa wysokości dotacji sypnęła się w tamtym roku, kiedy to zarządzeniem Burmistrza Roberta Krupowicza nastąpiła prywatyzacja stołówek przedszkolno – szkolnych w naszej gminie. O tym, że poprzez w/w manewr Burmistrz będzie szukał dużych oszczędności w oświacie, trąbił Radny Krzysztof Sypień oraz my – Portal Goleniów.net.  Niestety, wszystkie prywatne podmioty wówczas nie przyłączyli się do walki o utrzymanie stołówek twierdząc, iż ten problem ich nie dotyczy, a ponadto obiecano im, że żadnych cięć nie będzie.

 

Kto im obiecał – to pytanie retoryczne ! Obiecał im ten, który podjął decyzję o transformacji stołówek.

W tym momencie wiemy, że w porównaniu do roku poprzedniego kwota dotacji na jednego przedszkolaka zmniejszyła się o około 160 zł. O ile placówki stricte gminne lub te które mają podpisane porozumienie z gminą poradzą sobie, tak prywaciarze będą musieli przełożyć koszty na klienta.

Co te wszystkie zawirowania oznaczają dla przeciętnego rodzica ?

Szanowni Państwo na samym przodzie należy wskazać, iż każda Gmina, musi zapewnić zupełnie bezpłatnie miejsce dzieciom od 3 roku życia w placówce przedszkolnej. To wy decydujecie czy maluch będzie pobierał edukację bezpłatnie czy też będzie uczęszczał do placówki prywatnej – płatnej.

Po zorientowaniu się w temacie opłat za czynsze przedszkolne w przedszkolach prywatnych gmin ościennych, musimy stwierdzić jednoznacznie, że w Gminie Goleniów rodzice płacą bardzo skromnie bo nawet 2/3 mniej niż na przykład w Szczecinie, za ten sam zakres usług i standard.

Zastanówmy się więc, czy warto pompować publiczne pieniądze w prywatę, skoro tak czy siak, dziecko ma zagwarantowane bezpłatne miejsce w placówce gminnej, a fakt że uczęszcza do placówki prywatnej jest jedynie kwestią wyboru jego opiekunów. Jeśli rodzica stać na czesne w placówce komercyjnej – czemu nie, nie oczekujmy jednak że reszta społeczeństwa za to zapłaci.

Podkreślmy to raz jeszcze; każdy przedszkolak ma ustawowo zagwarantowane bezpłatne miejsce w placówce przedszkolnej w Gminie Goleniów od 3 roku życia. 

Galeria zdjęć z posiedzenia komisji ds. Społecznych Edukacji Kultury i Sportu 16.05.2022r.

Koncert z głębi serc dla serc

red. Kamila Piwowarska

 

Dodaj komentarz