Od 15 grudnia 2021r., w związku z pojawieniem się nowego szczepu Covid-19, wprowadzone zostały nowe obostrzenia w tym również obowiązkowe testy na COVID -19 dla współdomowników.

Certyfikowane oleje konopne najwyższej jakości – Sklep Konopny Listek ul. J. Matejki 3B Goleniów

Konieczność wykonania testu na COVID-19 od 15 grudnia mają wszystkie osoby zamieszkujące z osobą zakażoną koronawirusem. Dotyczy to również osób w pełni zaszczepionych, posiadających unijny certyfikat COVID (UCC), ponieważ również osoby zaszczepione chorują na COVID-19 i nawet przy bezobjawowym lub skąpoobjawowym przebiegu zakażenia mogą zarażać innych.

„Od 15 grudnia wprowadzamy obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy. To będzie test, który będzie weryfikował czy dana osoba także jest zakażona.” – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na wtorkowej konferencji prasowej.

Zgodnie z par. 4 pkt. 6 rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń w związku z epidemią, osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pozytywny wyniku testu, podda się kwarantannie trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby.

Uwaga! Otrzymanie zlecenia na test oznacza automatyczne objęcie kwarantanną, z której zwalnia negatywny wynik testu. Natomiast pozytywny wynik testu na koronawirusa zmienia kwarantannę w izolację domową.

U chorych bezobjawowych izolacja trwa 10 dni, a  objawowych minimum 13. To oznacza, że kwarantanna domowników może wynieść 17 lub 20 dni, a nawet dłużej.

(red.)

Dodaj komentarz