Czy bezzałogowe systemy powietrzne są istotne dla wzmocnienia bezpieczeństwa  infrastruktury  miejskiej i  przemysłowej?  O tym dyskutowali uczestnicy Think tank Nobilis Media w Szczecinie. Nobilis media już od wielu lat rokrocznie organizuje konferencję poświęcone systemom bezzałogowym. Tegoroczna edycja  poświęcona była  poświęcona jest  prezentacji technologii bezzałogowych statków powietrznych, które mogą wspomóc zarządzanie przestrzenią miejską i przemysłową , a także wspomóc eksploatację i serwis farm wiatrowych.  A jak zapowiada rząd i władze regionu tych inwestycji niebawem będzie wiele na Bałtyku. 

Na zdjęciu: Kmdr por. rez. Artur Bilski prezes Zarządu Think Tanku Nobilis Media.

 

Patronem strategicznym wydarzenia była Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Konferencja odbywała się pod patronatem honorowym Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

 Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poinformowała o uruchomieniu nowatorskiego projektu pilotażowego, polegającego na wdrożeniu usługi “Zaawansowanych lotów bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę”. Do współpracy z PAŻP zaprasza jednostki samorządu terytorialnego zainteresowane realnym wpływem na kształtowanie przepływu ruchu dronów na swoich terenach. Nabór zorganizowany w formie konkursu jest częścią realizowanego przez Agencję projektu “Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych” w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Projekt ten prowadzony jest od 2020 roku przez PAŻP we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego oraz Ministerstwem Infrastruktury. Dzięki realizacji inwestycji wpisanych do Krajowego Plan Odbudowy beneficjentami projektów z KPO wartych 164 mln euro są przedsiębiorcy, producenci BSP, operatorzy i piloci bezzałogowych statków powietrznych, służby porządku publicznego, samorządy, służba zdrowia, instytucje badawcze i naukowe .  

– Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest jedyną w Polsce instytucją szkolącą i zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. To oni 365 dni w roku dbają na polskim niebie o bezpieczeństwo setek tysięcy samolotów i milionów pasażerów. Kontrola ruchu lotniczego to przede wszystkim bezpieczeństwo, ale też komfort i punktualność podniebnych podróży. PAŻP od lat wyróżnia się przy tym troską o środowisko naturalne przodując we wprowadzaniu w lotnictwie najnowocześniejszych technologii, a także proekologicznych technik pracy.- mówi Kmdr por. rez.  Artur Bilski prezes Zarządu think tanku  Nobilis Media. 

Gminy, związki i konsorcja gmin do końca listopada br. mają czas na złożenie pierwszej aplikacji w konkursie. którego efektem ma być pilotaż wdrażania usługi lotów dronów na masową skalę; oferty przyjmuje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

– Umiejętność pracy z dronami to nie tylko przyszłość, ale coraz większe zapotrzebowanie w obszarach geodezji, budowy infrastruktury, bezpieczeństwa imprez masowych. Edukacja w zakresie obsługi dronów to może być magnes dla szkół zawodowych w powiatach. Rozwój budowy farm wiatrowych w Polsce będzie oznaczał zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów z różnych dziedzin – mówi Łukasz Szeląg z Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie. 

Drony są coraz częściej wykorzystywane na potrzeby rolnictwa na potrzeby zwiększenia efektywności upraw. Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach współpracuje w tym zakresie z polskimi firmami dronowymi. 

Centrum szkoleniowe specjalistów do obsługi dronów posiadają leśnicy w Rzepinie (RDLP w Szczecinie). 

(red.)

Dodaj komentarz