Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Goleniowie zaprasza na spotkanie literackie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim w piątek, 3 września 2021 r. o godz. 17.00.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski od wczesnej młodości związany był z ruchem oazowym. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie. Działał w Studenckim Komitecie Solidarności. Przez całe lata osiemdziesiąte represjonowany przez SB. Dwukrotnie ciężko pobity przez funkcjonariuszy w roku 1985 – w Wielką Sobotę w rodzinnej kamienicy, w klasztorze Sióstr Miłosierdzia Bożego. Historia życia ks. Tadeusza stała się kanwą filmu pt.: „Zastraszyć księdza”. Współzałożyciel Fundacji im. św. Brata Alberta, zajmującej się pomocą osobom upośledzonym, prowadzącą schronisko w podkrakowskich Radwanowicach. Obecnie jest prezesem Fundacji.

Spotkanie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim to m. in.: opowieść o swoim życiu, o kresowych, polsko-ormiańskich korzeniach, o powołaniu i pobycie w seminarium, o współpracy z opozycją antykomunistyczną i dwukrotnym pobiciu przez „nieznanych sprawców”. Mówi o fascynacji światem osób niepełnosprawnych intelektualnie, wreszcie – o swoim zaangażowaniu w proces samooczyszczenia Kościoła. Ksiądz Tadeusz nazywa swoje życie „nielegalnym”, bo stale coś w nim robił „nie tak”, wykraczając poza ramy wyznaczone mu przez innych i angażując się w rozmaite działania bez formalnej zgody przełożonych. Wartka opowieść pogłębia obraz tego nietuzinkowego kapłana, który stał się w ostatnich latach bohaterem mediów i kojarzony bywa wyłącznie z tematem lustracji, chociaż w życiu starał się kierować ideałami Brata Alberta: ubóstwa, skromności i solidarności z najsłabszymi.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Podobny artykuł

Dodaj komentarz