Używana zarówno w medycynie tradycyjnej, jak i współczesnej. Damiana jest uznawana za zioło trzeciego tysiąclecia, indiański stymulator libido lub doskonały środek na poprawę nastroju. Osądźcie sami, która z zalet bardziej Was zachęci do umieszczenia jej w domowej apteczce ziół. Dla nas największą motywacja jest fakt, że liście południowo amerykańskiego krzewu wspomagają pracę mózgu i pobudzają do większej aktywności. Damiana doskonale nadaje się do przygotowywania napojów orzeźwiających, poprawiających kondycję ciała i duszy.

NAPAR I SMAK ZIOŁA

Bardzo przyjemny ziołowy smak, lekko cytrynowy i towarzyszący mu podobny kojący nerwy zapach – taka właśnie jest Damiana. Na koniec odkryjecie lekką gorycz, której towarzyszy nutka słodyczy. Nie będzie chyba zaskoczeniem, że zalecamy dosłodzenie jej miodem. Napar jest koloru bursztynowego.

Nowy Sklep Zielarski w Goleniowie ul. J. Matejki 3B

POCHODZENIE ZIOŁA

„Nasza” Damiana pochodzi z Meksyku, jednak należy dodać, że występuje także w Kalifornii, Teksasie i innych, tropikalnych obszarach Ameryki. Chociaż USA są jej naturalną ojczyzną, to jednak ze względu na jej odurzające właściwości jest zakazana w niektórych stanach.

Lokalna ludność Meksyku, a zwłaszcza Majowie, używali tej rośliny do wytwarzania tak zwanych napojów miłości. Do Europy rzekomo sprowadził ją hiszpański misjonarz Jesús Maria de Salvatierra. W jego ojczyźnie wywar z Damiany był często podawany kobietom na godzinę przed aktem miłosnym, aby wzmacniać ich doznania.

Damiana, czyli Turnera rozpierzchła (Turnera diffusa) jest trzymetrowym krzewem spotykanym na meksykańskich i brazylijskich sawannach; obecnie uprawiana również w Afryce. Zakwita małymi żółtymi kwiatami, które pachną jak rumianek. Smakują jednak gorzko. Jej dwucentymetrowe liście mają owalny kształt, na wierzchu lśniące, od spodu pokryte włoskami i żyłkowate. Rodzą 2-4 cm mieszkowate owoce pokryte twardą skorupką, słodkie jak figi.

Do celów leczniczych wykorzystywane są suszone liście Damiany. Często zaleca się łączenie ich na przykład z liśćmi Ginko. Taki zestaw ma lepsze własności stymulacyjne. Damianę dodaje się także do likieru meksykańskiego, koktajlu margerita, można ją też palić. Mocząc suszoną Damianę przez 2 tygodnie w winie możemy uzyskać napój, który zapewni nam przyjemny wieczór we dwoje.

WŁAŚCIWOŚCI ZIOŁA

W liściach Damiany odnaleziono niezwykle korzystne dla zdrowia substancje. Między innymi arbutin – związek o działaniu antybakteryjnym, wiele olejków eterycznych, glikozydy fenolowe i terpeny.

W pierwszej kolejności Damiana jest zalecana jako symulant libido. Okazało się również, że pomaga w przypadku męskiej i kobiecej niepłodności, oziębłości, impotencji, kłopotów z prostatą i przy problemach klimakteryjnych. Oprócz tego jest często zalecana jako środek dezynfekujący podczas leczenia układu moczowego, pobudza apetyt, wspomaga przywracanie równowagi hormonalnej.

Dawni Majowie używali jej wywaru w leczeniu chorób oskrzeli, jak również do łagodzenia skutków astmy. Wpływa korzystnie na odkrztuszanie, łagodzi skurcze, wspomaga trawienie.

Jeżeli chodzi o jej wpływ na psychikę, to Damianę stosuje się przy depresji endogennej, apatii i utracie dobrego samopoczucia.

Naparu z Damiany powinny unikać kobiety w ciąży, dzieci i osoby przyjmujące leki przeciwcukrzycowe.

Lecz się naturalnie – Piołun

(red.)

 

Dodaj komentarz