Poznaliśmy laureatów Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina – video

Miło nam poinformować,  że redakcja nasza Goleniow.net otrzymała możliwość zgłoszenia propozycji kandydatów do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina. W imieniu redakcji zgłosiliśmy Pana kapitana Jerzego Radomskiego, którego postać przedstawialiśmy na naszych łamach w kilku artykułach. Pan kapitan został jednym z laureatów i został nagrodzony.
 .
 .
 .
.
Dla przypomnienia. Kapitan Jerzy Radomski urodził się w Klewaniu następnie po 1945 roku mieszkał w Działdowie, a potem w Jastrzębiu Zdrój, skąd rozpoczął swoją karierę WILKA MORSKIEGO. Pośrednio związany z naszym miastem, ponieważ w Modrzewiu mieszkali jego dziadkowie, a w Goleniowie mieszka znaczna część jego rodziny. Wielokrotnie przebywał u rodziny oraz w naszej gminie odbywał zasadniczą służbę wojskową, dlatego świetnie zna nasze miasto. Jest legendą morska będąca wzorem dla wielu żeglarzy,  napisane przez niego książki opisujące jego przygody ( w tym najdłuższy w polskiej historii bo 32-letni rejs ) są tak popularne, że wymagały już dodruku. Szerzej o samym kapitanie oraz Jego Jachcie Czarny Diament można przeczytać na Jego blogu http://czarny-diament.blogspot.com/p/kpt.html
 .
 .
 .
Poznajcie nazwiska Laureatów Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina 2021. W sobotę pozna;iśmy laureatów, a statuetki zostaną im wręczone podczas gali zorganizowanej w trakcie Finał the Tall Ships Races 2021
Ale przejdźmy do komunikatu organizatora konkursu
2020 rok doceniony – właśnie przyznano 9 Nagród Żeglarskich dla najlepszych żeglarzy z Pomorza Zachodniego i Przedniego. Gratulujemy laureatom oraz wszystkim nominowanym i życzymy pomyślnych wiatrów na szerokich wodach mórz i oceanów.

W sobotę, 27 marca do grona dotychczasowych laureatów Nagród Żeglarskich dołączyła kolejna dziewiątka. To najlepsi z najlepszych, którzy mimo trudnego i bardzo krótkiego sezonu żeglarskiego dokonali niebywałych czynów. Wyniki zostały zaprezentowane podczas wirtualnej prezentacji. Uroczysta gala wręczenia nagród zostanie zorganizowana podczas finału regat the Tall Ships Races 2021.

Łącznie do konkursu wpłynęły 104 zgłoszenia. Najwięcej dotyczyło Nagrody Głównej im. Kapitana Ludomira Mączki (30 zgłoszeń dla 15 kandydatów). Sporo formularzy wpłynęło także do kategorii Popularyzator Żeglarstwa (20 zgłoszeń) oraz Żeglarskiej Nagrody Specjalnej (13 zgłoszeń). Spośród wszystkich kapituła wyznaczyła nominacje do konkretnych kategorii, z których wyłoniono zwycięzców.

Oto lista laureatów Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina za rok 2020:

NAGRODA IM. LUDOMIRA MĄCZKI

Jerzy Radomski –  za 32-letnią włóczęgę po morzach i oceanach, dwukrotne opłynięcie świata, pokonanie 297 400 mil morskich z zawinięciem do 533 portów w 86 państwach.

REJS ROKU

Andrzej Górajek  – za poprowadzenie wyprawy jachtu „Ocean B” na Ocean Arktyczny, w stronę bieguna północnego, do szerokości geograficznej 84°17′31″N i ustanowienie nowego rekordu w dziedzinie żeglarstwa polarnego.

ŻEGLARZ ROKU

Halina Górajek – za przygotowania logistyczne i udział w wyprawie jachtu „Ocean B” na Ocean Arktyczny, podczas której ustanowiono nowy rekord  w dziedzinie żeglarstwa polarnego osiągając szerokość geograficzną 84°17′31″N.

REGATOWIEC ROKU

Tadeusz Kubiak – za najlepsze sportowe wyniki w kraju i reprezentowanie żeglarstwa regatowego na najwyższym poziomie podczas Mistrzostw Świata w klasie Laser Standard w Melbourne w Australii w 2020 roku.

POPULARYZATOR ŻEGLARSTWA

Maciej Krzeptowski – za wieloletnią popularyzację żeglarstwa poprzez m.in. organizację wielu wypraw, prezentacje wystaw i liczne publikacje, szczególnie za książkę „Trzymam się morza” wydaną w 2020 roku.

TRENER ROKU

Jerzy Kaczor – za wieloletnią, profesjonalną opiekę nad pokoleniami żeglarzy, za rozwijanie w nich pasji i miłości do wiatru i wody oraz pielęgnowanie żeglarskich tradycji.

WYDARZENIE ROKU

Międzynarodowe Mistrzostwa Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optymist w Dziwnowie 2020 – za przygotowanie i przeprowadzenie jednych z najważniejszych regat dla młodych zawodników klasy Optymist, w której wzięło udział 284 zawodników z Czech, Niemiec, Polski, Szwecji i Włoch.

NAGRODA IM. KOTA UMBRIAGI

Przedszkole nr 27 „Żagielek” – za krzewienie poczucia przynależności do morskiego miasta i regionu oraz rozbudzanie w najmłodszych szacunku dla morza.

NAGRODA SPECJALNA

Hanna i Tomasz Piórscy – za organizację pierwszych polsko-duńskich regat bałtyckich Sputnik, regat Offshore Race Week Bornholm oraz Baltic Jazz Regatta, które integrują żeglarskie środowiska Polaków i Duńczyków oraz żeglarzy z innych  krajów nadbałtyckich.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Szczegóły znaleźć można TUTAJ.

Informacja

Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia Sp. z o.o –  https://sail.szczecin.eu

Goleniow.net

Dodaj komentarz