Depresja Maskowana – chorobą XXI wieku !

Wpisując w słownik synonimów wyraz depresja czytamy, iż może być to słowo zamienione na: smutek, nostalgia, rozdrażnienie, ponurość, melancholia czy dołek psychiczny. Oczywiście ciężko się z tym nie zgodzić. Depresja bowiem to z definicji postrzeganie siebie i świata w „pasywie”. Niestety bardzo często, o czym się nie mówi, depresja przybiera zupełnie inną twarz –  twarz bólu –  nie koniecznie wewnętrznego.

Depresja maskowana – bo o niej właśnie mowa to bardzo podstępna „maszkara”. To choroba, która obnaża się pod postacią na przykład bólu głowy, bólu brzucha, a nawet bólu pleców. Z powodu bardzo skąpych, czasami wręcz żadnych, objawów podstawowych, wykrywa się ją bardzo późno. Mało lekarzy jest bowiem w stanie docenić jej moc, potęgę oraz władzę jaką ma nad ludzkim organizmem.

Zalecam leczenie objawowe, z taką propozycją terapeutyczną, plus receptą na leki przeciwbólowe, zwykle wychodzi z gabinetu osoba, którą boli cokolwiek. Jeśli nadal boli to po około 10 -14 dniach zaczynają się oględziny, czyli szukanie przyczyny lub przyczyn. Pacjent kierowany jest na diagnostykę ambulatoryjną lub szpitalną. Po kliku dniach, zazwyczaj, udaje się wykryć przyczynę bólu, po czym wdrażane jest leczenie.

A co jeśli szukanie jest bezskuteczne, jeśli mimo wszystkich prześwietleń, i innych form diagnostycznych lekarze nie są w stanie określić jaka jest geneza bólu pacjenta ?  Niestety, dopiero wówczas gdy nie ma już pomysłu na leczenie, kiedy zawodzą już wszystkie alternatywy, na szarym końcu, pacjent kierowany jest na konsultacje psychiatryczną.

Diagnoza – Depresja Maskowana i co dalej ?

Po obszernym wywiadzie, lekarz psychiatra dobiera odpowiednie medykamenty, wprost proporcjonalnie do stanu chorobowego pacjenta. Bardzo często zaleca również terapię indywidualną lub grupową. Skuteczność przepisanych specyfików może być tak różna jak różni jesteśmy my ludzie. Najważniejsze jest jednak podjęcie działań w kierunku wyleczenia pacjenta tak aby znowu mógł zacząć żyć normalnie …

O wszystkich rodzajach depresji, pomocy oraz zapobieganiu jej skutkom możecie Państwo przeczytać na stronie internetowej: https://forumprzeciwdepresji.pl/ – Forum Przeciw Depresji. Tam również znajdziecie numery telefonów, pod które można kierować swoje zapytania w powyżej opisanym temacie.

 

… serdecznie zachęcam i życzę dużo zdrowia :),

( redaktor blue. )

 

Dodaj komentarz