BUJAĆ, LULAĆ, PRZYTULAĆ – to możesz zrobić !!!

Płacze ? Niech płacze, zostaw, nie noś, nie bierz na ręce, nie reaguj – bo się przyzwyczai! To nowoczesne myślenie, czasami nawet określane jako „ trenowanie” noworodka, czy niemowlęcia jest bardzo zgubne moi Drodzy Rodzice !

Dlaczego dziecko płacze ?

Płacz niemowlęcia, noworodka jest podstawowy narzędziem komunikowania się z otoczeniem. Zważywszy na brak umiejętności wypowiadania się, tylko w taki sposób maluch alarmuje, iż coś jest nie tak. Pod żadnym pozorem nie wolno, nam opiekunom,  lekceważyć tego komunikatu.

Katastrofalna moda na zimny chów !

Niestety, tendencja do zostawiania dziecka samego sobie jest coraz bardziej powszechna. Liczni  „trenerzy , pseudo specjaliści, próbują przekonać rodzica, iż nie reagowanie na płacz dziecka jest swoistego rodzaju szkoleniem, które programuje malucha, a w rezultacie odciąża rodzica. Nie daj się nabrać ! Takie podejście do sprawy ma bardzo „ krótkie nogi !”.

Natury nie oszukasz !!!

Warto zastanowić się jakie mechanizmy uruchamia w nas płacz dziecka i podążać za instynktem, którym zostaliśmy mądrze obdarowani przez matkę naturę. Przede wszystkim, słysząc „wołanie” malucha,  intuicja nakazuje nam reagować szybko, a więc bezzwłocznie podejść do dziecka, wziąć je na ręce, tulić i lulać. Oczywiście, płacz ma wiele twarzy. Może oznaczać, iż maluch jest głody, ma mokro, jest mu zimno lub gorąco, coś go boli, albo po prostu ma potrzebę przytulenia lub lulania.  

Warto tulić i lulać bez ograniczeń !

Czy wiesz, że człowiek posiada co najmniej 7 zmysłów ? Do niedawna sądzono, iż wzrok, węch, słuch, smak, dotyk to jedyne zmysły jakie mamy.  Nic bardziej mylnego, poza pięcioma zewnętrznymi każdy z nas posiada tzw. zmysły wewnętrzne. Do podstawowych dwóch zaliczamy:  zmysł propriocepcji oraz zmysł równowagi.

Czym jest Propriocepcja ?

Zmysł propriocepcji  czyli tzw. zmysł czucia głębokiego, odpowiada za świadomość położenia poszczególnych elementów naszego ciała względem siebie. Odpowiedzialnymi za tę funkcję są receptory znajdujące się w mięśniach i więzadłach. Dzięki nim człowiek jest w stanie na przykład podrapać się, albo bezbłędnie dotknąć palcem czubka nosa.

Czym jest równowaga ?

Równowaga, to możliwość rozpoznawania i utrzymana pozycji ciała względem otoczenia. Zapewnia również pełną precyzję wykonywanych ruchów. Oba zmysły wewnętrze pracują z automatu. Rzadko kto wykonując ruchy, kopiąc piłkę, podnosząc rękę, myśli o tym w jaki sposób i dlaczego jest w stanie to robić.

Samoregulacja dziecka

Każdy z nas został wyposażony w tak zwany system samoregulacji. Proces polega na bezwiednemu dostarczaniu naszemu organizmowi tego czego potrzebuje. Doskonałym przykładem jest ukojenie płaczu dziecka poprzez lulanie oraz tulenie. Ucisk oraz kołysanie bowiem jest podstawowym narzędziem stymulacji prawidłowego rozwoju tych dwóch zmysłów.  Jeśli opiekun bagatelizuje sygnały niemowlęcia, twierdząc, iż teoria „ zimnego chowu” daje mu – rodzicowi –  więcej swobody i czasu dla siebie, z pewnością w bliskiej przyszłości przekona się, iż jego myślenie było bardzo zgubne, a konsekwencje nieprawidłowego postepowania przedkładają się na rożne deficyty rozwojowe pociechy.

 

O tym jak niewłaściwe postepowanie opiekuna może wpływać na nieprawidłowości rozwojowe dziecka, będziecie mogli przeczytać Państwo już w następnym artykule z cyklu „ Poczytalna Rodzica”.

pozdrawiam serdecznie,

( redaktor blue. )

 

 

Dodaj komentarz