Wydarzenia online Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zamkowy Wieczór Książęcy Przy Muzyce pn. „Andrzejkowo” to kolejna propozycja online Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w czasie pandemii. Wirtualna odsłona spotkania będzie miała swoją premierę w niedzielę 22 listopada o godz. 16:00 na stronie www.zamek.szczecin.pl i zamkowym profilu na Facebooku https://www.facebook.com/zamek.szczecin

Zamek Książąt Pomorskich, ze względu na sytuację epidemiczną, przeniósł wiele swoich aktywności do sieci. Spotkania i wykłady, organizowane przez placówkę, są obecnie rejestrowane i prezentowane widzom w wersji online.

Zamkowy Wieczór Książęcy Przy Muzyce tradycyjnie poprowadzą dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski. Wykład będzie poświęcony zwyczajom związanym z Andrzejkami, które przypadają na wieczór i noc z 29 na 30 listopada. Prowadzący zaprezentują wiele ciekawych aspektów związanych z tym świętem, popularnie utożsamianym jedynie z wieczorem wróżb i magii. Słuchacze dowiedzą się m.in. o pochodzeniu imienia Andrzej i jego znaczeniu. Przybliżona zostanie postać patrona Andrzejek – św. Andrzeja. Gospodarze opowiedzą także o pogańskich tradycjach związanych ze świętem, którego korzenie są nie tylko częścią tradycji polskiej, ale także narodów sąsiednich, przede wszystkim słowiańskich.

W wirtualnej ofercie Zamku znajdziemy również:

– Wystawę Fotoklubu Zamek – „Tak blisko, tak daleko”. Sepiowe impresje autorstwa Danuty Borek przenoszą odbiorcę w świat daleki od cywilizacji. Na fotografiach autorki znajdziemy: sylwetki samotnych drzew w Smołdzińskim Lesie, drzemiące w oparach mgły, skąpane w rosie trawy i trzciny, słońce przedzierające się przez zarośla i lasy, piaszczyste wydmy, wędrówkę brzegiem morza.

– Zamkowe Spotkania z Psychologią i Sztuką, podczas których Michał Kawecki – twórca i gospodarz cyklu – analizuje problemy społeczne, jakie wywołała pandemia i dzieli się z widzami poradami, jak przetrwać ten trudny czas.

– Galerię z Gryfem, gdzie prezentowane są niedostępne na co dzień eksponaty z bogatej zamkowej kolekcji, dotyczące Księstwa Pomorskiego i rodu Gryfitów, a także historii zamku, Szczecina i Pomorza.

Materiały znajdują się na stronie: zamek.szczecin.pl

 

fot- Zamek Książąt Pomorskich. dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski w czasie wykładu

(red.)

Dodaj komentarz