Na dzisiejszej sesji Rady Gminy i Miasta w Goleniowie radni miejscy podjęli decyzję o zniesieniu podatku od posiadania psa w 2025 roku. Tym samym Gmina w przyszłym roku zaprzestaje naliczać podatek  za nasze pupile.  Na wniosek Burmistrza Gminy Goleniów Krzysztofa Sypienia dziś taką decyzję podjęli radni uznając argument burmistrza, że koszty ściągania tego podatku przewyższają zyski z jego naliczania.

Przy czym należy pamiętać o istniejącym nadal obowiązku ustawowym rejestracji zwierząt, który obowiązuje. Aktualnie przygotowywany jest przez Sejm projekt nowej ustawy w tej kwestii  czyli stworzenie Krajowego Rejestru Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK) w Polsce

Co to znaczy

W dniu 1 października 2024 r. opublikowany został projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów.

Podstawowym celem projektu jest stworzenie Krajowego Rejestru Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK) w Polsce, co wprowadzi obowiązek identyfikacji i rejestracji tych zwierząt. KROPiK ma być prowadzony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w systemie teleinformatycznym, opracowanym wspólnie przez Ministerstwo Rolnictwa i Ministerstwo Informatyzacji. Celem rejestru jest ograniczenie bezdomności psów i kotów poprzez umożliwienie ich śledzenia, co przyczyni się do zwiększenia ochrony tych zwierząt oraz usprawni działania administracyjne na rzecz ich opieki.
Kluczowe Założenia Projektu

Obowiązkowa Identyfikacja:
Wszystkie psy oraz koty, które zostaną wprowadzone do obrotu lub przyjęte do schroniska, będą musiały być oznakowane transponderem (mikrochipem) i zarejestrowane w KROPiK.
Identyfikacja psów musi nastąpić najpóźniej przy pierwszym szczepieniu przeciw wściekliźnie, a kotów do ukończenia 12. miesiąca życia.

Dostęp do Rejestru:
Dostęp do KROPiK będą miały gminy, Policja, Inspekcja Weterynaryjna, prokuratura i sądy, co ma ułatwić kontakt z właścicielem zwierzęcia w przypadku jego zaginięcia.
Właściciele będą mogli zarządzać danymi swoich zwierząt przez aplikację mObywatel, co umożliwi m.in. aktualizację danych, zgłaszanie zagubienia zwierzęcia oraz przypomnienia o szczepieniach.

Kontrola:
Obowiązek rejestracji i oznakowania będzie kontrolowany przez Policję, straż miejską oraz Inspekcję Weterynaryjną. Za brak rejestracji będą grozić mandaty.

Interoperacyjność:
W przyszłości KROPiK ma być kompatybilny z bazami europejskimi, co umożliwi międzynarodową identyfikację zarejestrowanych zwierząt.

Kluczowe Korzyści

Zmniejszenie bezdomności zwierząt dzięki łatwiejszemu odnajdywaniu właścicieli.
Ułatwienie zarządzania opieką nad zwierzętami dla właścicieli i gmin.
Wsparcie dla gmin w realizacji obowiązków opieki nad bezdomnymi zwierzętami, wynikających z ustawy o ochronie zwierząt.

Projektowane przepisy odpowiadają również na wymogi unijne związane z dobrostanem zwierząt, zbliżając Polskę do wprowadzenia europejskich standardów w zakresie identyfikowalności i ochrony psów i kotów.

Szersze informacje na temat ustawy opublikujemy w kolejnym artykule

 

 

A.B

Dodaj komentarz