Obowiązujące od nowego roku przepisy zdejmują z jednostek samorządu terytorialnego obowiązek zapewnienia funkcjonowania minimum jednej dyżurującej apteki …

Według nowej podstawy prawnej nocne i świąteczne dyżury zależą jedynie od woli samych właścicieli aptek. Zmiana dotyczy także finansowania takich dyżurów. Jeśli właściciel apteki nie wyrazi dobrowolnej zgody na dyżur, a powiat będzie chciał zapewnić swoim mieszkańcom możliwość skorzystania z dostępu do aptek w pełnym wymiarze godzin nocnych oraz święta, będzie musiał za to zapłacić z własnych środków.

Ustawodawca zmienił również samo pojęcie dyżuru nocnego.

Dyżury aptek 2024. Co się zmienia?

Nowelizacja ustawy refundacyjnej wprowadza definicję dyżurów aptek. Tylko dyżury pełnione według nowej definicji będą podlegać finansowaniu z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia:

dyżur w porze nocnej – jest pełniony przez aptekę ogólnodostępną bez przerwy przez kolejne 2 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 19.00 a 23.00.

dyżur w dzień wolny od pracy – (jako dzień wolny od pracy rozumie się niedziele i święta) – pełniony jest przez aptekę ogólnodostępną w dniach, o których mowa w art. 1 lub art. 1a ust. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1920), bez przerwy przez kolejne 4 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 10.00 a 18.00.

Czy powyższe zmiany odczują mieszkańcy naszego powiatu ? 

Jak będzie wyglądało funkcjonowanie aptek względem nowych przepisów w naszym powiecie dowiemy się niebawem. Jak na razie, do dnia 31 stycznia 2024 obowiązuje ustalony plan opublikowany na stronie Starostwa Powiatowego w Goleniowie.

Do sprawy wrócimy.

Harmonogram pracy aptek – TUTAJ 

(red.)

Dodaj komentarz