Wczoraj w zakładzie IKEA Industry Poland Sp. z o.o. Oddział w Goleniowie zapowiedziano pracownikom grupowe zwolnienie . Zwolnienie miałoby obowiązywać 130 osób czyli około 25% załogi. Związane jest to jak się mówi nieoficjalnie  spadkiem ilości zamówień na produkty na rynkach zewnętrznych. Upoważniona do kontaktu z mediami przedstawiciel firmy IKEA Pani Katarzyna Wojtowicz odmówiła telefonicznie udzielenia odpowiedzi na pytanie o potwierdzenie faktu zwolnień.

Jak twierdzi Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Goleniowie Pani Urszula WitkowskaUrząd jeszcze nie otrzymał informacji o zwolnieniu grupowym w zakładach Ikei.

Nie jest to pierwszy raz w historii zakładów Ikei w Goleniowie kiedy dochodzi do masowych zwolnień pracowników.  A że Historia lubi się powtarzać zapewne tak jak w poprzednich razach za kilka miesięcy IKEA będzie ponownie zatrudniać. Ot taka swoista gra w ciuciubabkę. Na szczęście goleniowski rynek pracy jest na tyle chłonny, że pracownicy zapewne znajdą dość szybko zatrudnienie.

Tylko pojawia się pytanie czy moralne jest traktowanie w ten sposób pracowników?

 

A.B.

 

W uzupełnieniu :

Kilka minut temu w trakcie pisania artykułu  na adres e-mail redakcji dotarło pismo z firmy IKEA o następującej treści:

 

IKEA Industry Goleniów dostosowuje się do aktualnego poziomu zamówień

26 września br. przedstawiciele IKEA Industry w Goleniowie poinformowali współpracowników o planach dostosowania organizacji do niższych poziomów zamówień.

Obecna sytuacja gospodarcza i rosnące koszty nie pozostają bez wpływu na działalność zakładu w Goleniowie, a także na portfele klientów, co prowadzi do zmniejszenia poziomu zamówień. Przez ostatnie miesiące w IKEA Industry Goleniów wdrażano działania mające na celu odpowiednie dostosowanie mocy produkcyjnych do nowych poziomów zamówień. Wstrzymano rekrutacje nowych współpracowników i zakończono współpracez agencjami pracy tymczasowej. Wprowadzono także rozwiązania zwiększające efektywność oraz inwestowano w szkolenia i podnoszenie kwalifikacji współpracowników.

Niestety, te działania okazały się niewystarczające w przypadku zakładu w Goleniowie. Celem IKEA Industry jest odpowiedzialne prowadzenie biznesu, aby móc zapewnić stabilne miejsca pracy w perspektywie długoterminowej. Dlatego podjęto decyzję o rozstaniu się ze 130 współpracownikami, co stanowi 17% załogi fabryki w Goleniowie.

„W ciągu nadchodzących miesięcy zrobimy co w naszej mocy, aby wspierać naszych współpracowników podczas tej zmiany, pomagając im w poszukiwaniu nowych miejsc pracy” – powiedziała Monika Dutka, Dyrektorka Zarządzająca w IKEA Industry Goleniów. – „Mamy nadzieję, że po wzroście zamówień będziemy mogli ponownie zaoferować im miejsca pracy.”

Osoby odchodzące z zakładu otrzymają odprawy oraz wsparcie w aktywizacji zawodowej. IKEA Industry w Goleniowie rozpoczęła proces rozmów z przedstawicielami związku zawodowego i właściwymi urzędami. Współpracownicy, którzy zostaną objęci zmianą otrzymają indywidualne informacje jak tylko będzie to możliwe, najpóźniej do końca października.

Ambicją zakładu jest utrzymanie jak największej liczby współpracowników i zapewnienie stabilności przychodów.

Maciej Krzyczkowski

 

 

Inny ciekawy artykuł

 

Goleniów nie wykorzystuje swoich szans – Wojewoda Zbigniew Bogucki

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz