Jak informuje Gmina Goleniów; wypracowanie rozwiązań problemu obecności dzików w miejscowości Kliniska Wielkie – to zadanie, które otrzymał powołany przez Burmistrza Gminy Goleniów zespół zadaniowy.

Zespół przedstawił burmistrzowi dwa rozwiązania problemu, które wypracował w trakcie posiedzenia:
Odłowienie wraz z uśmierceniem 20 dzików z okolicy terenów przy ulicy Słonecznej i Jana Pawła II w miejscowości Kliniska Wielkie (realizacja decyzji Starosty Powiatowego w Goleniowie z 31 października 2022 r.)

Kampania informacyjna w zakresie sposobu zachowania się w przypadku spotkań z dzikami oraz błędów popełnianych przez ludzi powodujących wabiebie dzikich zwierząt.

Mieszkańcy Klinisk Wielkich skarżyli się, że liczne watahy dzików pojawiają się na terenie zurbanizowanym, wchodzą na posesje, buchtują przydomowe trawniki oraz skwery zieleni, a także przewracają kosze na odpady. Mieszkańcy boją się wypuszczać dzieci na place zabaw.

Mieszkańcy Pucic dwukrotnie informowali o sytuacji dzieci, które zamykały się na placu zabaw, ponieważ bały się wyjść z powodu żerujących wokół placu dzików.
Problem okazał się złożony, ponieważ w obecnej sytuacji prawnej, nie ma możliwości odłowienia dzików i przewiezienia ich w inne miejsce ze względu na obostrzenia związane z Afrykańskim Pomorem Świń.

Zespół stwierdził również, że ewentualne przesiedlenie dzików z Klinisk Wielkich nie rozwiązałoby problemu ze względu na fakt, iż populacja ta przystosowała się już do „życia w mieście” i po jej przesiedleniu natychmiast szukałaby obszaru zabudowanego, stwarzając problem dla mieszkańców w innym miejscu.

W posiedzeniu udział wzięli:
Konrad Nowak – Biuro Ochrony Środowiska UMiG Goleniów
Anna Trelińska – sołtys wsi Kliniska Wielkie
Bartosz Pytlak – łowczy koła Łowieckiego „Puszcza” Szczecin
Patryk Rogowski – przedstawiciel Nadleśnictwa Kliniska
Ryszard Siarkiewicz –Hoszowski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Kliniska
Magdalena Grzelak – przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Weterynarii
Arkadiusz Radawiec – Komendant Straży Miejskiej w Goleniowie

… i kto tu jest winien, że dziki wchodzą w szkodę ?

(red.)

Dodaj komentarz