Gospodarka śmieciowa, czyli kto i po co manipuluje?

Kolejny raz wiceburmistrz Henryk Zajko, osoba od samego początku odpowiedzialna za system gospodarowania odpadami komunalnymi, wprowadza pod obrady Rady Miejskiej temat podwyżek opłaty za śmieci. Warto chyba przypomnieć, że pierwsza proponowana w miesiącu lutym br. stawka za odbiór i zagospodarowanie odpadów selektywnie zebranych odpadów miała wynosić 24 zł od osoby.

Link do projektu uchwały – http://bip.goleniow.pl/unzip/goleniow_21791/30_01_2020_09_25_20_06.wyboru_metody_ustalenia_oplaty_za_gospodarowanie_odpadami_komunalnymi_.pdf

W międzyczasie pojawił się temat pandemii, wprowadzono obostrzenia, ludzie zaczęli tracić pracę. Burmistrz R. Krupowicz poruszony całą sytuacją, nie bacząc na to, że system jest deficytowy postanowił pozostawić stawkę w dotychczasowej wysokości, tj. 12 zł od osoby. Radni z Klubu Roberta Krupowicza, bez zastanowienia, jak jeden mąż poparli propozycję burmistrza.

W załączeniu wydruk z systemu głosowania.

W międzyczasie Gmina przeprowadziła dwa przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, burmistrz zaczął chorować, a śmieciowy deficyt zaczął niebezpiecznie rosnąć. Tak przynajmniej twierdzi wiceburmistrz Henryk Zajko, ukrywając po drodze wszystko co by mogło wyjaśnić całą sytuację. Publikacja umowy? Nie. Audyt PGK? Nie. Przedstawienie aktualnych danych? Nie. Wielokrotnie przecież były przedstawiane i omawiane na Komisjach.

Umowa na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych podpisana w dniu 11 września 2020 r., tak samo zresztą jak umowa podpisana 28 czerwca 2017 r. nie zawiera kilku dość istotnych punktów, które zawierała umowa z 26 czerwca 2013 r.
Zastanawiające, że dopóki nie wykreślono z umów wskazanych poniżej zapisów Gmina Goleniów odnotowywała nadwyżkę w budżecie na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

Zapisy w umowie z 2013 r.

Zapisy w umowie z 2017 r.

Zapisy w umowie z 2020 r.

 

Czy trzeba czytelnikom coś wyjaśniać? Chyba nie.

(red.)

 

P.S. Zwracam Państwu Uwagę na zeskanowane z 3 lat fragmenty umów, z których to zniknęły FUNKCJE kontrolne nad PGK w sprawie śmieciowej. Gmina nie ma możliwości kontrolowania zgodnie z aktualną umową PGK, a w 2013 roku taka możliwość, wynikała z umowy. Stąd ten tytuł.

AB

 

foto: GN/Ivianne Lemay

Dodaj komentarz