U naszych chłopców z herbem Goleniowa na chustach czyli w 3 Batalionie Logistycznym w Glewicach zakończyło się trzydniowe szkolenie z zasad przeciwdziałania zagrożeniu minowemu i atakom z użyciem improwizowanych urządzeń wybuchowych.

Z zakresu C-IED (Counter – Improvised Explosive Device) w Glewicach szkolili się żołnierze, którzy przygotowują się do objęcia dyżuru bojowego w ramach Sił Odpowiedzi NATO (SON) w 2024 roku oraz wyznaczeni do udziału w misji poza granicami kraju w XIII zmianie PKW Łotwa. Szkolenie przeprowadzili instruktorzy, którzy wiedzę i doświadczenie nabierali podczas misji poza granicami kraju. Poniżej zamieszczamy galerię foto ze szkolenia.

Improwizowane ładunki wybuchowe przeznaczone są do niszczenia lub obezwładnienia ludzi i pojazdów. Konstrukcja tych „domowej roboty” urządzeń może być różnoraka. Doświadczenia polskich żołnierzy z misji pokazują, że na teatrze działań muszą mierzyć się zarówno z prostymi konstrukcjami o niskich kosztach produkcji po ładunki, w których zastosowano zaawansowane systemy technologicznie. Dlatego też, instruktorzy bazując na wnioskach z analizy środowiska operacji nieustannie dostosowują i modyfikują przekazywaną wiedzę w oparciu o zmiany jakie zachodzą we współczesnym polu walki.
Szkolenie, które odbyło się w Glewicach podzielono na dwa etapy, a fotorelacja stanowi zaledwie jego wycinek. W pierwszej części kursanci przyswajali wiedzę teoretyczną. Tu skupiono się nie tylko na przyjętych podziałach IED oraz obowiązujących pojęciach i terminach, ale też specjalistycznej wiedzy z budowy i ich specyfiki działania.
Mając tak przygotowane w niezbędną wiedzę zaplecze, przez dwa kolejne dni, żołnierze szkolili się w terenie, gdzie nabierali doświadczenia z zakresu możliwych sposobów inicjowania ataku przez przeciwnika z zastosowaniem improwizowanych urządzeń wybuchowych. Zgodnie ze scenariuszem przyjętym na potrzeby szkolenia, żołnierze zostali wprowadzeni w sytuację taktyczną, a następnie instruktorzy sprawdzali ich wiedzę w praktyce, między innymi z zakresu taktyki, technik i procedur (TTP) stosowanych przez przeciwnika oraz podjętego działania i znajomości procedur zachowania na wypadek podejrzenia wystąpienia improwizowanych urządzeń wybuchowych.
Improwizowane urządzenia wybuchowe to niekonwencjonalny sposób prowadzenia działań i uznawane są obecnie za szeroko stosowany środek walki. Mimo, że zazwyczaj są proste do zaprojektowania i łatwe do wykonania potrafią zadać dotkliwe straty Wykorzystanie IED stało się powszechne i stanowi trwałe zagrożenie stąd znajomość procedur międzynarodowych dotyczących przeciwdziałania atakom z użyciem improwizowanych urządzeń wybuchowych może uratować życie i ułatwia współpracę z sojusznikami na teatrze działań.
🖋️ kpt. Justyna Kwiatkowska
📷 A. Wolska

 

Zdjęcia otrzymaliśmy dzięki uprzejmości kpt. Justyny Kwiatkowskiej Oficera Prasowego 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy, w której to składzie jest 3 Batalion Logistyczny

 

Inny ciekawy artykuł

Prokurator zaskarżył wyrok ws. burmistrza Krupowicza

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz