Wczoraj tj. czwartego maja otrzymaliśmy niepokojący sygnał od jednego z rodziców mówiący o tym, że dzieci marzną w Szkole Podstawowej nr 1 w Goleniowie, gdyż wyłączono ogrzewanie. Postanowiłem sprawdzić czy tak jest, bo co prawda mamy wiosnę,  ale tego roku nie rozpieszcza nas ciepłem i właściwie większość z nas ma uruchomione ogrzewanie w mieszkaniach lub się dogrzewa.

Pozwoliłem sobie zadzwonić do Dyrektor  Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Urzędzie Gminy i Miasta Ewy Radanowicz, która poinformowała mnie o tym , że nie miała do tej pory skargi lub sygnału w sprawie.  Pani Dyrektor wizytatorowi szkoły poleciła sprawdzić jak jest rzeczywiście,  aby przedstawić sytuacje naszej redakcji dzięki temu otrzymałem następującą informację:

“Każda dyrekcja szkoły podejmuje w naszej gminie samodzielnie decyzję o ogrzewaniu lub zaprzestaniu ogrzewania budynku. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr1 podjęła decyzję o zaprzestaniu ogrzewania budynku z oszczędności lecz dzieci zostały poinformowane o zaprzestaniu ogrzewania i jeszcze przed długim weekendem zostały poproszone aby ubrały się ciepło “na cebulkę” po ponownym przyjściu do szkoły na wypadek gdyby było zimno.

Czyli sygnał od rodzica byl prawdziwy. zważywszy na to, że budynek jest przedwojenny i nieocieplony pozostawienie budynku bez ogrzewania na kilka dni musi skutkować tym, że w szkole po prostu jest zimno.

Postanowiłem sprawdzić jak wygląda sytuacja z ogrzewaniem w innych szkołach gdzie organem założycielskim jest nasza Jednostka Samorządu Terytorialnego i tak:

– Szkoła Podstawowa nr 2 , nr 3 , nr 5 – ogrzewanie jest uruchomione w formie ograniczonej, ale na tyle aby w szkole było ciepło. Co z resztą jest zrozumiałe, upału być nie musi.

– Szkoła Podstawowa nr 4 – ogrzewanie jest wyłączone lecz w szkole jest ciepło.  Zapewne tak jest,  ponieważ budynek jest ocieplony i dokonano w nim całkowitej termomodernizacji, a okna klas skierowane są w kierunku południowo-zachodnim, dzięki czemu klasy w naturalny sposób się nagrzewają.

Czyli sprawa jasna dzieci marzną…, a w zasadzie marzły gdyż po mojej informacji dzisiaj  tj. piątego maja ogrzewanie szkoły przywrócono, za co serdecznie dziękuję Pani Radanowicz w imieniu interweniujących rodziców.

Andrzej Bugajski

foto: pexels- Karolina Grabowska

 

Inny ciekawy artykuł

To raczej koło kultury nawet nie leżało ?

 

 

 

 

Dodaj komentarz