Szczecin. Największy Marsz dla Życia w Polsce

Dzisiaj tj. niedzielę, 23 kwietnia ulicami Szczecina przejdzie Marsz dla Życia. Ta największa manifestacja w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci w Polsce. Marsz rozpocznie się o godzinie 15:00 na Jasnych Błoniach pod hasłem „Cywilizacja życia”

„Wszystkich, którzy chcą włączyć się w budowanie „cywilizacji życia” zapraszamy do uczestnictwa w ‘Marszu dla życia’. Bardzo ważne by optymizm nie zaślepił nas na zagrożenia, które niestety istnieją” – powiedział ks. Tomasz Kancelarczyk.

„Marsz dla Życia” to coroczna manifestacja organizowana w Polsce w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Pierwszy Marsz odbył się w Warszawie w 2006 roku. Od tamtej pory manifestacje odbywają się w wielu miastach w Polsce, a największa z nich ma miejsce co roku w Szczecinie.

Ks. Tomasz Kancelarczyk tłumaczy, że motto tegorocznego marszu nawiązuje bezpośrednio do encykliki św. Jana Pawła II „Evangelium vitae” oraz Dnia Papieskiego, któremu w tym roku towarzyszyła ta sama dewiza – „Nasze hasło wyraża wielką potrzebę budowania przestrzeni „dla życia”. Przypomina także, że: „Istnieje strona przeciwna – „cywilizacja śmierci”, której także coraz częściej doświadczamy. By Polska nie stała się krajem skazanym na powolne umieranie, musimy się naprawdę postarać, jest wiele obaw o przyszłość. Myślę, że bardzo potrzebne są inicjatywy takie jak „Marsz dla życia”, to widoczna demonstracja pozytywnych wartości, jednak to tylko jeden z elementów społecznego wymiaru. Tych elementów jest znacznie więcej. W Fundacji Małych Stopek, którą reprezentuję, staramy się je realizować” – wyjaśnił duchowny.

Uczestnicy będą nieśli wielki materiał z treścią encykliki, a także dadzą wyraz udziału w cywilizacji życia przez podjęcie duchowej adopcji dziecka poczętego lub złożenie ofiary na rzecz hospicjum. W inicjatywie będzie można wziąć udział również zdalnie, poprzez transmisję live w mediach społecznościowych. „Potrzeba nam działania u podstaw, zwłaszcza na rzecz wychowania nowego pokolenia, co niestety w ostatnich latach naprawdę nam się nie udaje” – zachęcał do udziału ks. Kancelarczyk.

Na zakończenie Marszu odbędzie się uroczysta Eucharystia w bazylice archikatedralnej, podczas której każdy będzie mógł podjąć się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego poprzez dziewięciomiesięczną modlitwę różańcem za nienarodzone dziecko zagrożone aborcją.

Idea Marszu dla Życia narodziła się w Stanach Zjednoczonych w latach 70. XX wieku, gdzie odbył się pierwszy Marsz w obronie życia w 1974 roku. W Polsce, pierwszy Marsz odbył się w Warszawie w 2006 roku, a inicjatorami byli młodzi ludzie związani z ruchami pro-life oraz organizacje katolickie.

Początkowo Marsz był małą manifestacją, ale z biegiem lat zyskał na popularności i znaczeniu. Corocznie tysiące ludzi wychodzi na ulice miast w Polsce, by wyrazić swój sprzeciw wobec aborcji oraz promować wartość życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Marsz dla Życia to inicjatywa apolityczna, wynikająca z ruchów społecznych, organizowana przez różne grupy pro-life i katolickie. Głównym celem Marszu jest propagowanie wartości życia oraz udzielanie pomocy kobietom w ciąży i osobom z problemami zdrowotnymi. Jest to piękne, rodzinne wydarzenie, które służy umacnianiu więzi, jest także sposobem na wyrażenie sprzeciwu wobec aborcji oraz na podkreślenie potrzeby troski o życie nienarodzone dziecka oraz osób starszych i chorych.

Źródło: KAI

foto:  twitter : Monika Tomaszek

 

 

 

Inny ciekawy artykuł

Za każdym dobrym uczynkiem mężczyzny stoi kobieta!

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz