Uwaga Wilki “grasują” w Łozienicy !

Dziki w okolicach ludzkich osad to widoki z którymi, można rzec, oswoiliśmy się nieco. Niedawno jednak, oprócz dzików do siedlisk człowieka coraz śmielej, zbliżają się wilki całymi watahami. 

Ostatnio pojawiły się bardzo blisko gospodarstw nieopodal miejscowości Mosty. Wczoraj natomiast, spora ich gromada szukała szczęścia w parku przemysłowym w miejscowości Łozienica. 

Problem z rosnącą populacją wilków obserwujemy już od kliku lat. Powodem tego jest całkowity zakaz polowania na te zwierzęta. 

Wilki to zwierzęta stadne, obecnie bytujące we wszystkich większych kompleksach leśnych centralnej i zachodniej i Polski: Puszczy Kampinoskiej, Puszczy Bolimowskiej, Lasach Spalskich, Puszczy Świętokrzyskiej, Puszczy Goleniowskiej, Wkrzańskiej i Puszczy Piaskowej (okolice Cedynii i Dębna), Lasach Gorzowskich, Lasach Koszalińskich, Lasach.

Wilki polują najczęściej na jelenie, sarny i dziki, głównie osobniki stare, młode i chore, choć są w stanie zabić także łosia. Dietę uzupełniają mniejszymi ofiarami, m.in. bobrami i zającami, czasami borsukami. Najbardziej aktywne są wieczorem, gdy zapadnie zmrok oraz nad ranem.

Literatura przedmiot podaje, iż wilki z zasady boją się człowiek. Niestety, bezwzględny zakaz polowania na te drapieżniki, w sposób znaczący osłabił ich instynkt samozachowawczy, a to oznacza że człowiek w oczach wilka nie stanowi już żadnego realnego zagrożenia. 

Ponieważ rozród wilków pozostawiony został jedynie matce naturze, zrobiło się ich mnogo. Na tyle mnogo, iż w niektórych obszarach brakuje już dla nich pożywienia, stąd z głodu, w poszukiwaniu jadła, coraz częściej atakują zwierzęta żyjące w gospodarstwach.

Ostrzał sanitarny dzików do 30 kwietnia

(red.)

Dodaj komentarz