Premier Morawiecki w Szczecinie – Inwestycje w Regionie

Wczoraj odwiedził Szczecin Premier Mateusz Morawiecki, w trakcie wizyty przedstawił i potwierdził zaplanowane inwestycje rządowe na Pomorzu Zachodnim w ramach programu Polski Ład :

  • Zachodnia Obwodnica Szczecina
  • Budowa  trasy S10 Szczecin – Warszawa
  • Budowa Terminala Kontenerowego w Świnoujściu
  •  Pogłębienie do 17 m i poszerzenie do 500 m toru podejściowego do portu kontenerowego w Świnoujściu
  • Pogłębienie toru wodnego Szczecin – Świnoujście

Celem jest ponowne uprzemysłowienie Szczecina i Pomorza Zachodniego. Bez odpowiedniej infrastruktury drogowej nie będzie to możliwepowiedział premier Morawiecki.

Jako priorytet podał budowę Zachodniej Obwodnicy Szczecina z tunelem pod Odrą w kierunku Goleniowa.

– Szczecin i Świnoujście coraz bardziej stają się hubem technologiczno – energetycznym Polski . Wiemy o rozbudowie terminala LNG. To będzie jedno z głównych miejsc dostaw gazu do Polski. To początek drogi do ponownego uprzemysłowienia Szczecina, Świnoujścia, Pomorza Zachodniego. Wielkie inwestycje przemysłowe potrzebują sprawnej infrastruktury. Mamy końcowy etap planu przygotowań do ogłoszenia przetargu w systemie projektuj i buduj dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina – powiedział premier.

To ponad 50-kilometrowy odcinek z najdłuższym, pięciokilometrowym tunelem w Polsce. To będzie wielka inwestycja warta blisko 5,5 miliarda złotych. Jestem po rozmowach w ministerstwie finansów i te środki zostaną zabezpieczone, już w najbliższym programie – Krajowym Programie Budowy Drógkontynuował premier Morawiecki

Zapowiedział kolejną inwestycję drogową mającą skrócić czas przejazdu stolicy, czyli rozbudowę drogi krajowej nr 10 ze Szczecina, przez Stargard, Wałcz, Bydgoszcz, Toruń do Warszawy o klasie drogi S.

Nasze podejście to jest rozsądny pragmatyzm, bo z jednej strony przedstawiam konkretne wiarygodne inwestycje, za którymi kryją się kolejne konkretne miliardy zagwarantowane w budżecie państwa oraz w Polskim Ładzie. Polski Ład dla Pomorza Zachodniego to z jednej strony ponowne uprzemysłowienie tego przepięknego regionu Polski, a z drugiej strony to wiele mniejszych inwestycji. To jest pewna spójna koncepcja. Nie chcemy, żeby mieszkańcy Zachodniego Pomorza widzieli swój los tylko w Berlinie, na Zachodzie, czy w innych miejscach światamówił premier.

Czy tym razem gmina zda egzamin?

Przy okazji następnej wielkiej inwestycji rządowej jaką jest budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina, mamy nadzieję, że tym razem urzędnicy burmistrza Roberta Krupowicza skonsultują z mieszkańcami i wymogą na inwestorze rozwiązania infrastrukturalne z korzyścią dla gminy i jej mieszkańców. Przypominać chyba nie trzeba, że przy okazji poprzednich dwóch inwestycji rządowych z powodu opieszałości i zaniedbań urzędników gminnych utraciliśmy możliwość sfinansowania  elementów, które można było uzyskać, niejako przy okazji za pieniądze rządu, czyli :

  • budowa wiaduktu nad S6 z drogą dla rowerów i ciągiem pieszym w kierunku na Miękowo 
  • budowa drogi wspomagającej omijającej centrum Klinisk w kierunku drogi S3, przeznaczonej dla transportu od zakładów w Kliniskach Wielkich.

(red.)

 

 

 

 

Foto: Urząd Wojewódzki w Szczecinie

One thought on “Premier Morawiecki w Szczecinie – Inwestycje w Regionie

Dodaj komentarz