Japończycy nie mają udanego życia miłosnego. A Polacy?

Zdecydowana większość osób, które są w związkach, deklaruje satysfakcję ze swoich miłosnych doświadczeń. Przeważnie czują się kochane. Są też zadowolone z relacji z partnerem i z życia seksualnego. Istnieją jednak pewne różnice w postrzeganiu tych trzech „wątków” miłosnych ze względu na kraj, obszar i grupę badanych – wynika z najnowszego badania Ipsos.

Badanie przeprowadzono 32 krajach na 22,5 tys. osób od 22 grudnia 2022 roku do 6 stycznia 2023 roku. Wynika z niego, że 84 proc. badanych jest zadowolonych ze swoich relacji z partnerką lub partnerem, ale już tylko 63 proc. deklaruje satysfakcję z życia seksualnego. Większość też ludzi (75 proc.) czuje się kochanymi.

Japonia to nie kraj kwitnącej miłości

W czołówce państw z największym odsetkiem osób, które czują się kochane, są Holandia (90 proc.) i Indonezja (87 proc.). Państwa te są w czołówce, jeżeli chodzi o  satysfakcję ze związku (po 94 proc.). Najbardziej zadowoloną nacją z życia seksualnego są Chińczycy (79 proc.). Na drugim krańcu są Japończycy w każdym branym pod uwagę aspekcie życia miłosnego. Połowa czuje się kochanymi, a zaledwie 1/3 cieszy się udanym życiem seksualnym.

Jak kocha Polka i Polak?

Badania Ipsos pokazują, że chociaż wyniki w Polsce są ogólnie wysokie, to jednak znajdujemy się poniżej światowej średniej w każdym obszarze zadowolenia z życia miłosnego.

Największa różnica występuje w pytaniu o to, czy badani czują się kochani. Takie poczucie deklaruje 69 proc. osób w Polsce, a to plasuje nas 7 pkt. proc. poniżej średniego wyniku. 

Sytuacja wygląda lepiej pod względem satysfakcji seksualnej. Jesteśmy blisko średniej światowej – bo ponad połowa z nas, dokładnie 60 proc. Polaków deklaruje udane życie seksualne. Najlepiej jest pod względem satysfakcji z relacji z partnerką lub partnerem, bowiem 79 proc. badanych jest ze swojego związku zadowolona.  

Kobiety czy mężczyźni mają lepiej?

Jak pokazało badanie, płeć nie ma większego znaczenia dla deklaracji ankietowanych, bez względu na kraj. Ale już wiek odgrywa tutaj rolę – starsi ludzie częściej czują się kochani, choć  rzadziej od młodszych osób odczuwają satysfakcję seksualną. Tutaj nie ma różnicy, jeśli chodzi o kraj. 

Z badania też wynika pewna prawidłowość. Im jesteśmy młodsi, tym bardziej satysfakcjonuje nas związek. Generalnie na wyższą satysfakcję z życia miłosnego wpływa dochód, poziom edukacji i fakt zawarcia związku małżeńskiego, choć – jak pokazuje badanie –  zależności te nie są jednak istotne statystycznie na poziomie wyników w Polsce.

Z wielu badań naukowych wynika zaś, że małżeństwo sprzyja zdrowiu, szczególnie mężczyzn. Samotność zaś jest istotnym czynnikiem ryzyka wielu chorób. Kochajmy się więc na zdrowie!

 

Źródło informacji i grafika: Serwis Zdrowie

 

Poprzedni artykuł

 

Dziecko zaczyna mówić? Pora do… okulisty

 

 

 

Dodaj komentarz