• Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) proponuje szereg elektronicznych usług.
  • W e-Urzędzie Skarbowym złożysz PIT-a, pobierzesz zaświadczenie i sprawdzisz swoje mandaty.
  • Prawie 165 tys. e-wizyt umówiono w tym roku w zachodniopomorskiej KAS.

Cyfryzacja i automatyzacja usług w Krajowej Administracji Skarbowej nabiera tempa. KAS zachęca bowiem nie tylko do kontaktu z urzędami skarbowymi poprzez e-PUAP i infolinie, ale również do korzystania z różnego rodzaju e-usług. Wiele spraw podatkowych możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Ma to na celu budowanie nowoczesnej, przyjaznej i przede wszystkim wielokanałowej obsługi podatnika. Jest łatwiej, wygodniej i szybciej.

e-Urząd Skarbowy

Ten ogólnodostępny kanał komunikacji na linii urząd skarbowy – podatnik pozwala szybko i wygodnie załatwić sprawy podatkowe, bez wizyty w urzędzie skarbowym, na poczcie czy w banku. Za pomocą e-Urzędu Skarbowego można m.in. przekazać pismo do urzędu skarbowego, uzyskać informacje o mandatach i jednocześnie je opłacić, wysyłać i odbierać korespondencję, a także otrzymać w ciągu kilku minut zaświadczenia (np. o dochodach czy niezaleganiu w podatkach). Podatników ucieszy fakt, że zaświadczenia wydawane na wniosek złożony w e-US nie podlegają opłacie skarbowej.

Umów wizytę

Usługa Umów wizytę w urzędzie skarbowym umożliwia klientom umówienie wizyty bez wychodzenia z domu, co ma na celu zwiększenie komfortu załatwiania spraw w urzędzie. Wizytę można umówić przez różne kanały kontaktu: elektronicznie, telefonicznie czy w siedzibie urzędu. System nie tylko podpowiada jak przygotować się do wizyty – jakie są potrzebne dokumenty, druki i opłaty, ale także daje pewność, że klient trafi do eksperta w danym obszarze i uzyska właściwą informację. Co ważne, rejestracja wizyty daje potem możliwość jej oceny – prowadzimy internetowe badania satysfakcji klienta.

Zachodniopomorscy podatnicy umówili już w tym roku prawie 165 tys. e-wizyt.

Twój e-PIT

To prosty sposób na rozliczenie z urzędem skarbowym. Usługa pozwala na elektroniczne rozliczenie podatku i skorzystanie z przysługujących ulg podatkowych. Najpopularniejsza ulga (na dzieci) jest wpisana automatycznie, pozostałe ulgi można samemu wskazać podczas rozliczenia w systemie. W przygotowanym zeznaniu uwzględnionych jest szereg informacji takich jak dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy. Rozliczenie uwzględnia też zwolnienie z PIT dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia.

e-TOLL

To bezpłatna aplikacja, która umożliwia wniesienie opłaty elektronicznej za przejazd po płatnych odcinkach dróg w Polsce. E-TOLL jest dostępny zarówno dla użytkowników samochodów ciężarowych, jak i osobowych. Założenie jest takie, że system upłynni ruch na autostradach – skraca on bowiem procedury i pozwala na płynną jazdę bez konieczności korzystania z bramek.

PUESC

Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych umożliwia elektroniczną wymianę informacji i dokumentów (np. deklaracji czy zgłoszeń). Są tu udostępniane usługi w obszarach z zakresu: prawa celnego (w tym z zakresu importu, eksportu i tranzytu), podatku akcyzowego, podatku od towarów i usług (VAT) z tytułu importu towarów oraz w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych, zwrotu VAT podróżnym przy wywozie zakupionych towarów, podatku od wydobycia niektórych kopalin, opłaty paliwowej oraz opłaty emisyjnej czy podatku od gier hazardowych.

Małgorzata Brzoza – Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej  w Szczecinie

 

 

Podobny artykuł

Twój e-PIT – rozlicz zeznanie podatkowe do 2 maja

Dodaj komentarz