Goleniów musi być lepszy od Helsinek , dlatego stawiam wniosek aby jak najszybciej WSZYSCY Radni przegłosowali budowę Nowego Domu Kultury zgodnie z oczekiwaniami , miejscowych artystów. A burmistrz niech już szuka kasy skoro obiecał. Po przeanalizowaniu za i przeciw , stwierdzam dobitnie, że przynajmniej w tym  przypadku  moglibyśmy jako Goleniów gigantomanią  przebić Finów. A co ? Nie można?

A teraz parę porównań

Poniżej zdjęcia projektowanego Domu Kultury oraz wybudowanej Biblioteki w stolicy państwa Finlandia Helsinkach. (obiekty podobne co do funkcji)

Jeden w fazie projektów drugi oddany do użytku 4 lata temu.

Helsińska Biblioteka Centralna Oodi

 

  1. Biblioteka w Helsinkach wybudowana w 2018 roku za cenę z wyposażeniem 100 milionów euro – Budynek Domu Kultury w Goleniowie w fazie projektu cena około 100 milionów złotych.
  2. Wielkość budynku w Helsinkach łącznie 17 000 m – Wielkość budynku w Goleniowie łącznie około 6 000 m
  3. Użyteczność Helsinki . Funkcje biblioteczne, przestrzenie do pracy grupowej, studia nagrań, przestrzeń dla twórców, sala kinowa, sala wielofunkcyjna, kawiarnia, restauracja itp. – Goleniów Sala widowiskowa, pomieszczenia pracowni, przestrzenie do pracy grupowej, przestrzenie dla prób , pomieszczenia biurowe.
  4. Helsinki – Konsultacje przeprowadzone bardzo szerokie i bardzo długie , każdy mieszkaniec stolicy mógł wnieść uwagi i swoje spostrzeżenia na każdym etapie projektu i budowy – Goleniów – konsultacje przeprowadzane po cichu wśród najbardziej zainteresowanych tzw. twórców kultury.
  5. Ewentualna ilość mieszkańców korzystających z tego dobrodziejstwa – Helsinki około 640 tysięcy – Goleniów 24 tysiące
  6. Koncepcja wizualna – Helsinki – Przygotowana przez 28 mieszkańców grafików komputerowych, a następnie 40 miesięcy konsultowana, a potem przesłana wybrana NAJLEPSZA w formie wizualizacji do biura projektowego  – Goleniów – zlecona za pieniążki podatników przez Burmistrza.
  7. I na koniec projekt zrobiony przez Zespół  międzynarodowego BIURA ARCHITEKTONICZNEGO ALA z udziałem między innymi jednej pani architekt z Polski  (Małgorzata Mutkowska – architekt )

I wystarczy porównać te oczywiste fakty, aby zrozumieć, że we wszystkim jesteśmy lepsi !

Po co omawiać i konsultować kilka lat wydatek  25 milionów euro, jak można na kilku spotkaniach w zamkniętej grupie.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę metraż i przydzielimy każdemu człowiekowi po 1 metrze kwadratowym, to do “naszego” wejdzie 25% mieszkańców miasta, a w Finlandii zaledwie o,37%. 

Powiedzmy, że  euro ma wartość 4,7 złotych to inwestycja w Helsinkach kosztowała 470 milionów zł, przy tej cenie każdego mieszkańca Helsinek budowa kosztowała 73,43  złotego. U nas wartość inwestycji 100 milionów zł przy tej cenie każdego mieszkańca Goleniowa budowa kosztować będzie 5.166,66 złotych.

I na koniec projekt fiński i goleniowski jakby nawiązują stylem do siebie. NOWOCZEŚNIE .

Jak widać na tym delikatnym wyliczeniu, BĘDZIEMY LEPSI OD FINÓW ! STAĆ NAS !

 

Andrzej Bugajski

 

P.S. 100 milionów czyli jakieś 400 mieszkań , przy cenie 5 tys. zł za metr.

 

Foto : Helsińska Biblioteka Centralna Oodi

Więcej o niewątpliwie pięknym obiekcie w Helsinkach

Helsingin keskustakirjasto Oodi

i

https://www.oodihelsinki.fi/en/what-is-oodi/architecture/

 

 

 

 

Dodaj komentarz