Krople Oregano jako naturalny antybiotyk

Olejek z oregano jest postrzegany jako naturalny antybiotyk i tak też stosowany. Nie wolno go używać w czystym stężeniu, a kuracja powinna trwać nie dłużej niż 5 dni. Obostrzenie jest spowodowane mocą zawartych w lebiodce związków, których poziomu w organizmie nie powinno się przekraczać. W celach terapeutycznych wykorzystuje się wyłącznie roztwory. Olejek z oregano ma działanie przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze a także szereg innych walorów leczniczych.

Pozyskanie olejku z oregano nie jest wcale takie proste. To proces złożony, który wymaga sporej ilości surowca. Wiadomo, że do przygotowania zaledwie pół litra wyciągu potrzeba aż kilkaset liści lebiodki pospolitej. Wytworzenie olejku w warunkach domowych jest praktycznie niemożliwe, ponieważ do produkcji potrzeba specjalnego systemu rurek. Są one niezbędne, gdyż oregano poddaje się obróbce termicznej w wodzie destylowanej. Zebrana w wyniku gotowania para wędruje rurkami, a następnie się skrapla. Uzyskany roztwór pozostawia się do odstania na wiele godzin. Ten czas jest potrzebny, aby olej mógł odseparować się od wody. Proces musi przebiegać powoli, ponieważ tylko w ten sposób uzyskamy olejek z oregano w czystym stężeniu. Pod żadnym pozorem nie można go próbować – skoncentrowany ma działanie drażniące.

Olejek z oregano – właściwości

Właściwości lecznicze olejku z oregano to zasługa zawartych w nim związków. Lebiodka jest bowiem źródłem cennych dla zdrowia substancji. Najważniejsze są fenole, bo to one odpowiadają za pożądany efekt terapeutyczny. Skutecznie hamują rozwój bakterii i grzybów, przy okazji niszcząc pasożyty. Mowa oczywiście o karwakolu i tymolu, które w lebiodce pospolitej występują w największym stężeniu. Nie są to jedyne składniki tego surowca. Zawiera on również flawonoidy, beta-karoten oraz garbniki o właściwościach przeciwzapalnych, rozkurczających i przeciwbólowych. Dodatkowo hamują szkodliwe działanie wolnych rodników i ograniczają pracę gruczołów potowych.

Mówiąc o składnikach oregano, nie można pominąć witaminy C. To bardzo silny przeciwutleniacz i wzmacniacz systemu odpornościowego. Jej niedobór w organizmie może być przyczyną problemów ze zdrowiem, szczególnie z układem krążenia. Podobnie jest z witaminami z grupy B, które też są w składzie lebiodki. Odpowiadają one za wiele procesów metabolicznych w organizmie człowieka, co ma ogromny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, nerwowy i oddechowy.

Olejek z oregano wykorzystuje się do leczenia całej listy dolegliwości, ponieważ w medycynie jest znany od setek lat. Szczególną popularność przyniosło mu:

  • działanie przeciwpasożytnicze – to zasługa obecnych w nim fenoli. Łagodzą one objawy zakażenia;
  • działanie przeciwzapalne i wspomagające prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia – odpowiedzialność za nie ponoszą flawonoidy i garbniki. Dzięki nim olejek z oregano obniża ciśnienie krwi, ma wpływ na proces jej krzepnięcia, a także wzmacnia naczynia krwionośne, aby uchronić je przed pękaniem;
  • hamowanie nadmiernej potliwości dzięki regulacji pracy gruczołów;
  • działanie obniżające poziom cholesterolu we krwi;
  • spowalnianie procesów starzenia się organizmu;
  • poprawianie kolorytu skóry i usuwanie przebarwień, co zawdzięcza beta-karotenowi;
  • przeciwdziałanie infekcjom poprzez hamowanie rozwoju drobnoustrojów i grzybów.

W olejku z oregano jest też witamina K – związek istotny dla układu krwiotwórczego i biorący udział w metabolizmie kości.

Olejek z Oregano oraz inne zioła i suplementy najwyższej jakości zakupisz w Sklepie Zielarskim Zdrowy Ty- Konopny Listek Goleniów ul. J. Matejki 3B

Chlorofil – naturalne wzmocnienie organizmu

(red.)

Dodaj komentarz