„Wrzesień 1939 w niemieckim Szczecinie” to temat ostatniego w tym miesiącu premierowego wydarzenia online, na które zaprasza Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Podczas najbliższej Zamkowej Gawędy Historycznej, prowadzący dr Tomasz Ślepowroński przybliży mało znane fakty związane z działaniami, oczekiwaniami i nastrojami, jakie panowały wśród mieszkańców niemieckiego Szczecina tuż po rozpoczęciu II wojny światowej. Ten krótki, lecz niezwykle istotny etap w historii miasta uzupełni interesująca i bogata dokumentacja fotograficzna, którą zgromadził gospodarz wykładu.

Premiera materiału zaplanowana jest na piątek, 30 kwietnia na godzinę 17:00. Gawędę znajdziemy na https://zamek.szczecin.pl/wydarzenie/spotkania-i-wyklady/zamkowe-gawedy-historyczne-wrzesien-1939-w-niemieckim-szczecinie

 

Przypominamy, że od wtorku 27 kwietnia (od godziny 17.00) w zamkowych przestrzeniach internetowych będzie można słuchać i oglądać wyjątkową odsłonę Szczecińskiego Salonu Poezji z udziałem jednego z najwybitniejszych polskich aktorów Jerzego Radziwiłowicza. Legendarny artysta czytał będzie utwory Adama Zagajewskiego. Materiał w formie słuchowiska z elementami wizualizacji dostępny będzie na stronie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie zamek.szczecin.pl oraz na kanale YouTube instytucji https://www.youtube.com/user/zkpszczecin do 11 maja.

 

Ponadto na zamkowej stronie znajdziemy także wystawę fotografii Marty Płachty „Lizbona. Portugalskie serce“. Stolica Portugalii od lat jest dla autorki i członkini Fotoklubu Zamek źródłem fascynacji i inspiracji. W czasie kolejnych podróży M. Płachta odkrywa nowe miejsca i oblicza Lizbony, co oddaje w swoich pracach. Wystawa w formie wirtualnej dostępna jest na https://zamek.szczecin.pl/wydarzenie/wystawy/lizbona-portugalskie-serce/. Po zniesieniu obostrzeń związanym z pandemią COVID 19, prace w pełnej okazałości będą prezentowane w Holu Wschodnim Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (wstęp wolny).

 

(red.)

Dodaj komentarz