Pierwsza Lodówka Społeczna w Goleniowie już czynna

Pierwsza Lodówka Społeczna w Goleniowie otwarta została w środę 18.08.2021r. o godzinie 09:00.

Otwarcie było bardzo symboliczne, bez fanfar i przecinania wstęg. Realizatorką inicjatywy jest Pani Kamila Piwowarska społecznik oraz prezes Stowarzyszenia Trzy Rybki. Zapytana o kulisy przedsięwzięcia odpowiada:

” ( … ) łatwo nie było i to wcale nie chodziło o pieniądze. Największy problem był ze znalezieniem lokalizacji. Lodówka społeczna – czyli taka do której dostęp ma każdy – niesie ze sobą odpowiedzialność oraz ryzyko, a tego ludzie boją się najbardziej.

Pierwszy pomysł jaki poddał właściciel Pizzerii Piccolo Amore był taki, aby lodówka stanęła obok jego lokalu. Pomysł ten jednak nie uzyskał akceptacji społecznej dlatego szukałam innej lokalizacji. Pomocną dłoń wyciągnęła wówczas do mnie Pani Mażena Domańska – Dyrektor Wydziału Pomocy Społecznej w Gminie. To Ona podjęła się misji znalezienia dogodnej lokalizacji. Ostatecznie najrozsądniejszym pomysłem okazała się siedziba Caritas w Goleniowie, mieszcząca się na plebanii parafii św. Katarzyny przy ulicy Jana Pawła 25 w Goleniowie.

Rozpoczął się kolejny etap czyli szukanie sponsorów oraz pozyskanie środków. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować za wsparcie właścicielowi Pizzerii Piccolo Amore – Panu Arturowi Waldowskiemu, który przekazał lodówkę. Następni w kolejce do pomocy ustawili się Andrzej Bugajski – redaktor naczelny Goleniów.net – On wziął na siebie transport. Andrzej Różański – Radny Rady Miejskiej w Goleniowie – zakupił zadaszenie górne oraz boczne. Robert Kuszyński – Radny Rady Miejskiej w Goleniowie – zajął się sfinansowaniem oklejenia lodówki, tak aby wyglądała elegancko i estetycznie. Pani Bernadeta Religa –  właścicielka firmy Libra w Goleniowie – wykonała tablice informacyjne. Akcje wsparł również salon fryzjerski Raf&Art HairDuo, dzięki zbiórce do puszki, która stała w salonie zakupione zostały preparaty do czyszczenia i dezynfekcji lodówki.

Długo zastanawialiśmy się nad gadzinami otwarcia lodówki, idea bowiem jest taka aby czynna była ona przez całą dobę. Zdecydowaliśmy jednak, iż na początek ograniczmy dostępność do niej określonymi godzinami.

 

Ma to pomóc społeczeństwu oswoić się z całym przedsięwzięciem, nam natomiast da lepszą szansę monitorowania, oraz utrzymywania jak najlepszej czystości oraz porządku.  Jeśli nasz projekt się sprawdzi, a osoby z niego korzystające, swoim postępowaniem oraz podejściem, dadzą dowód na to, iż nie ma żadnych przeciwwskazań do tego aby godziny wydłużyć, czy nawet wprowadzić korzystanie z lodówki 24/7, przychylimy się do tego z ogromnym zadowoleniem. Na dzień dzisiejszy jednak godziny lodówki nie podlegają negocjacji i przedstawiają się następująco: 9:00 – 11:00 oraz 16:00 – 19:00.

Na lodówce został umieszczony regulamin, co oznacza, iż osoby z niej korzystające zobligowane są do przestrzegania zasad w nim zawartych, na co ogromnie liczymy – kontynuuje Pani Kamila.

Jeśli macie Państwa jakiekolwiek pytania w związku z w/w opisanym wydarzeniem prosimy o kontakt mailowy: kamila@goleniow.net.pl

Lodówka Społeczna – historia

(red.)

 

 

 

Dodaj komentarz