Zatrzymany na gorąco oszust “Na Blika”

Maszewscy policjanci zatrzymali 27-letniego mieszkańca Szczecina podejrzanego o oszustwa metodą “NA BLIKA”. Mężczyzna został zatrzymany bezpośrednio po wypłaceniu z bankomatu gotówki. Decyzją goleniowskiego sądu mężczyzna trafił na 3 miesiące do aresztu. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Kierownik Posterunku Policji w Maszewie otrzymał telefoniczne zgłoszenie od mieszkanki powiatu elbląskiego o tym, że nieznany sprawca metodą “NA BLIKA” wypłacił pieniądze z konta jej męża. Jak ustalono podczas rozmowy ze zgłaszającą, do wypłaty miało dojść w bankomacie znajdującym się na terenie Maszewa. Na miejsce niezwłocznie zostali wysłani policjanci, którzy wytypowali i zatrzymali 27-letniego sprawcę.

W trakcie czynności z zatrzymanym, mundurowi ustalili, że przejął on konto społecznościowe innej osoby, a następnie za pomocą komunikatora przesłał wiadomość do jego znajomego, prosząc o pilną pożyczkę za pośrednictwem mobilnej płatności “BLIK”. Podejrzany po pozyskaniu kodu wypłacił z bankomatu pieniądze w kwocie 500 zł.

W  toku zbierania materiału dowodowego, policjanci ustalili, że mężczyzna już kilka dni wcześniej dopuścił się podobnych czynów w Goleniowie.

Zebrany przez policjantów materiał dowodowy w sprawie, pozwolił na skierowanie do sądu wniosku o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci aresztu.

Decyzją sądu, najbliższe 3 miesiące 27-latek spędzi za kratami, grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Przypominamy, że takiego rodzaju wyłudzenia można uniknąć, wystarczy, że będziemy stosowali kilka ważnych zasad:

– należy stosować dwuskładniowe uwierzytelnianie swoich kont społecznościowych, wówczas o wiele trudniej przejąć nasze konto- zalogowanie się wymaga potwierdzenia SMS;
– zawsze warto potwierdzać tożsamość „znajomych”, którzy piszą do nas przez internetowe komunikatory- najlepiej zadzwonić do takiej osoby;
– zawsze trzeba sprawdzać dane transakcji przed jej potwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie);
– trzeba chronić swój telefon oraz szczególnie PIN do aplikacji mobilnej banku.

 

mł.asp. Anna Dygas

 

foto: Jefferson-Santo

Dodaj komentarz