Platforma PASIEKA TV już dostępna – obserwuj życie pszczół na żywo z Uniwersytetem Szczecińskim

Uruchomiono Platformę PASIEKA TV, dostępną pod adresem https://pszczola.usz.edu.pl/. To innowacyjny projekt Pasieki IMMUNO, realizowany przez Centrum Immunologii Doświadczalnej oraz Immunobiologii Chorób Zakaźnych i Nowotworowych Uniwersytetu Szczecińskiego.

Za pomocą zamontowanych kamer, w tym jednej umieszczonej wewnątrz ula, użytkownicy mogą obserwować życie pszczół w czasie rzeczywistym, bez ryzyka użądlenia. Platforma stanowi doskonałą okazję, by zgłębić tajniki pszczelej społeczności – od organizacji pracy w ulu po codzienne interakcje tych owadów.

PASIEKA TV to także cenne narzędzie edukacyjne dla uczniów, studentów oraz naukowców, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę na temat pszczół i ich roli w ekosystemie.

Pasieka IMMUNO – o projekcie

Pasieka IMMUNO została założona w marcu 2022 roku na terenie zespołu dworsko-parkowego w Kulicach koło Nowogardu, w ramach Mobilnego Ośrodka Badawczego (MOBI) Uniwersytetu Szczecińskiego. W skład pasieki wchodzi sześć uli, a opiekę naukową nad projektem sprawuje Centrum Immunologii Doświadczalnej oraz Immunobiologii Chorób Zakaźnych i Nowotworowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Celem projektu jest nie tylko hodowla pszczół, ale także prowadzenie badań naukowych, edukacja ekologiczna i podnoszenie świadomości społecznej na temat roli pszczół w zachowaniu bioróżnorodności.

Zachęcamy się do regularnego śledzenia transmisji na Platformie PASIEKA TV oraz do dzielenia się wrażeniami. Projekt ma na celu inspirowanie do aktywnej ochrony pszczół i bioróżnorodności.

foto Uniwersytet Szczeciński

(red.)

Dodaj komentarz