Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu…
– Początek preambuły Ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku
Święto to jest wyrazem hołdu dla żołnierzy powojennej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej, za krew przelaną w obronie ojczyzny.
„Żołnierze wyklęci” to polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Określa się ich też jako „żołnierze drugiej konspiracji” albo „żołnierze niezłomni”. W czasach PRL nazywano ich pogardliwie „reakcyjne podziemie” i byli bezwzględnie zwalczani przez NKWD i polską bezpiekę.
Teraz przywracani są narodowej pamięci.
Jest to również rocznica zamordowania dowództwa WiN.
Od 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie, nie jest jednak dniem wolnym od pracy. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia – tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Niestety , od czasu kiedy mamy nowy rząd Koalicji 13 Grudnia pod wodzą Donalda Tuska z Platformy Obywatelskiej usuwane są z urzędów i przestrzeni publicznej symbole oddające cześć Tym Bohaterom.
Andrzej Bugajski