Nowe tablice rejestracyjne to efekt rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury. Resort, w specjalnym dokumencie, przypisał dodatkowe wyróżniki dla części województw. Powód? Wydziały komunikacji zgłaszały “wyczerpywanie się pojemności tablic samochodowych”, zwyczajnie po tylu latach skończyła się pula numerów i kombinacji cyfr i liter dla dotychczasowych wyróżników. Oto szczegóły reformy.

Przyczyny Wprowadzenia Nowych Wyróżników

Pule dotychczasowych kombinacji wyróżników danego miasta czy powiatu wyczerpują się w coraz większej liczbie miejsc. Dlatego Ministerstwo Infrastruktury, na wniosek danego starostwa, musi dodawać nowe wyróżniki literowe. W odpowiedzi na te potrzeby, nowe tablice rejestracyjne z nowymi wyróżnikami literowymi niebawem dostaną kierowcy z województw:

 • Mazowieckiego: A zamiast W na początku numeru rejestracyjnego samochodu,
 • Śląskiego: I zastąpi S,
 • Małopolskiego: J zamiast K,
 • Wielkopolskiego: M w miejsce P,
 • Dolnośląskiego: V zamiast D,
 • Pomorskiego: X w miejsce G,
 • Podkarpackiego: Y zastąpi R.

Nowe Zasady i Wyróżniki

Oznaczenia WE, WA czy WN dla Warszawy, GD dla Gdańska, DW dla Wrocławia czy SK dla Katowic za chwilę wymieszają się z nowymi skrótami. Na początek ministerstwo przyznało nowe wyróżniki dla siedmiu województw, w których poziom wykorzystania pojemności rejestracyjnej tablic był największy. Oznaczenia będą stosowane na standardowych i krótkich tablicach rejestracyjnych.

Przypomnijmy, od ponad dwóch lat nie ma konieczności zmiany tablic rejestracyjnych przy zakupie używanego samochodu, jeśli mają one aktualny wzór i są czytelne. Mimo to liczba dostępnych kombinacji zaczęła się wyczerpywać, na przykład w województwie mazowieckim wydawane są już tablice zaczynające się od litery “A”, a nie “W”. W dolnośląskim, zamiast wyróżnika powiatu “D” jest “V” – czyli DV zamiast DW.

Nowe Wyróżniki dla Miast

Nowych kombinacji przybywa również w większych miastach, gdzie zapotrzebowanie na tablice rejestracyjne jest największe. Oto lista nowych oznakować tablic dla kilku województw:

 • A zamiast W w województwie mazowieckim,
 • I zamiast S w województwie śląskim,
 • J zamiast K w województwie małopolskim,
 • M zamiast P w województwie wielkopolskim,
 • V zamiast D w województwie dolnośląskim,
 • X zamiast G w województwie pomorskim,
 • Y zamiast R w województwie podkarpackim.

Perspektywy Wprowadzenia Nowych Tablic

Na przykładzie Wrocławia, szacuje się, że wydawane od maja tablice “DX” starczą na około 20 lat, podobnie jak poprzednie “DW”, które są jeszcze dostępne w przypadku przyczep. Dopiero potem zacznie się używanie wyróżnika “V” – czyli “VD”, “VX” itd. Nowe wyróżniki, podobnie jak w Warszawie, mogą pojawić się szybciej w przypadku pojazdów z krótszymi numerami rejestracyjnymi, czyli tymi sprowadzanymi głównie z USA lub z numerami indywidualnymi.

Podsumowanie

Zmiany w tablicach rejestracyjnych są konieczne ze względu na wyczerpywanie się dotychczasowych kombinacji numerów. Nowe wyróżniki literowe wprowadzone przez Ministerstwo Infrastruktury mają zapewnić ciągłość i dostępność numerów rejestracyjnych dla wszystkich pojazdów. Kierowcy z siedmiu województw jako pierwsi zobaczą nowe oznaczenia, co z czasem rozciągnie się na całą Polskę, zapewniając spójność i efektywność systemu rejestracyjnego.

 

Jednocześnie przypominam, że  stare tablice rejestracyjne tzw. czarne, są nadal aktualne do czasu sprzedaży auta.

Na zdjęciu samochód z nową tablicą z Katowic .

 

Andrzej Bugajski/ Janek AI

 

 

Inny ciekawy artykuł

 

Druhenki i druhowie na medal!

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz