Czy Gmina Goleniów Zaatakuje Dzieci ?

Niestety, Gmina Goleniów po raz kolejny zaczyna szukać oszczędności w oświacie. Tym razem padło na kuchnie przedszkolne. Czy rzeczywiście chodzi o oszczędności, a może zupełnie o coś innego ?

Wszystko miało być załatwione po cichu

O wszystkim dowiadywaliśmy się „ po kontach”. Nikt z przedstawicieli Gminy nigdy nie podjął z nami żadnej rozmowy. Na pisma które kierowaliśmy dostawaliśmy dość wymijające odpowiedzi. Nie wiemy kto konkretnie jest autorem tego pomysłu. Nie wiemy skąd Gmina wzięła symulowane wyliczenia wskazując 3 mln. złotych jako kwotę oszczędności po restrukturyzacji przedszkolnych kuchni. Tak naprawdę to nie wiemy na dzień dzisiejszy nic.

Autorem powyższych wypowiedzi są rodzice Przedszkola nr 2 oraz nr 4 w Goleniowie, którzy dnia 12.03.21r., z totalnej bezsilności, postanowili nagłośnić sprawę i w końcu „ zmusić” Gminę do zajęcia oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Rodzice postanowili zaprosić redaktora Radia Szczecin i udzielić wywiadu na okoliczność zakusów likwidacji stołówek przedszkolnych. Pan redaktor oczywiście zwrócił się do Pana Burmistrza z zaproszeniem do przedstawienia wizji gminy w tej sprawie. Niestety Pan Burmistrz zrezygnowała z tej propozycji i zamiast osobistego podjęcia próby wyjaśnienia sytuacji do tego zadania oddelegował gminnego inspektora do spraw komunikacji. Pan inspektor – jak można było się tego spodziewać nie wniósł niczego merytorycznego do sprawy. Pani Dyrektor Przedszkola nr 2 również się nie popisała. Pomimo wcześniejszego potwierdzenia przybycia na spotkanie, nie stawiła się.

Gmina – 3 miliony oszczędności

W ostatnim piśmie skierowanym do rodziców przez organ prowadzący ( sygn.WE.4424.66.2020.PJ ), Burmistrz Krupowicz wskazuje, iż w roku docelowym, po wdrożeniu nowego modelu funkcjonowania kuchni przedszkolnych gmina zyska 3 miliony oszczędności.  Niestety nie wysilono się i nie podano w jaki sposób przeprowadzono wskazaną symulację.

Rodzice – Widzimy i pytamy

Wiemy natomiast jedno. W latach 2019 – 2020, w kuchnie przedszkole gmina zainwestowała potężne pieniądze. Kuchnie zostały gruntownie wyremontowane, zakupiony został również sprzęt taki jak: piec konwekcyjno–parowy, profesjonalna obieraczka do warzyw, oraz profesjonalna zmywarka. Można się tylko zastanawiać – po co poczynione były takie inwestycje, skoro w głowach włodarzy rodził się plan oddania kuchni w ręce prywatne ? Czy w/w sprzęty zostaną sprzedane? Czy nowy podmiot w ramach opłaty za dzierżawę będzie mógł z nich korzystać ? To wszystko wydaje się dość dziwne, żeby nie powiedzieć podejrzane.

Rodzice przedszkoli zabrali głos –  NIE ODPUSZCZĄ

Nie oddamy kuchni naszych dzieci walkowerem. Przecież każdy zdroworozsądkowy człowiek wie, iż prawidłowe żywienie dzieci ma ogromny wpływ na ich rozwój i funkcjonowanie. Catering nigdy nie zastąpi posiłków przygotowywanych na miejscu pod żywieniowe preferencje dzieci danego przedszkola. W tym momencie jesteśmy zdesperowani do granic. Stoimy na stanowisku, iż szukanie oszczędności w kuchniach to dopiero początek całego gminnego przedsięwzięcia sprywatyzowania trzech ostatnich gminnych przedszkoli, a do tego nie dopuścimy absolutnie.

Czy Rodzice postawią na swoim, czy Radni Gminy Goleniów przyłączą się do nich i wesprą w tej nierównej walce ? O tym poinformujemy Państwa tuż po spotkaniu jakie ma się odbyć jutro w tej sprawie.

 

( red.)

 

 

 

 

Dodaj komentarz