Już od jutra pociągiem z Parku Przemysłowego – Video

Dzięki porozumieniu między Województwem Zachodniopomorskim, a gminą Goleniów od 2 stycznia ruszyło 8 nowych połączeń między Szczecinem Głównym, a Goleniowem. W sumie, każdego dnia roboczego na tej linii będzie kursować 26 par pociągów SKM. Radykalnie poprawi to połączenie z Goleniowem, ale także z Portem Lotniczym Szczecin-Goleniów. 

Dodatkowe połączenia to odpowiedź na rosnące zainteresowanie SKM wśród mieszkańców Goleniowa i okolic. Dzięki nim podróż do Szczecina będzie jeszcze szybsza i wygodniejsza. Bilet normalny na trasie Szczecin-Goleniów kosztuje 9 złotych.

Od 10 marca 2024 roku podróżnych czeka jeszcze jedna nowość – w rozkładzie jazdy znajdzie się nowo wybudowany przystanek Goleniów Park Przemysłowy. To ogromne udogodnienie dla pracowników firm działających na terenie tego parku. 

 

Zachodniopomorskie: od 10 marca pasażerowie wsiądą do pociągów z nowych przystanków

Od niedzieli 10 marca, lepszy dostęp do kolei w województwie zachodniopomorskim zapewnią podróżnym nowe przystanki w Kołobrzegu, Świdwinie i Goleniowie. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudowały przystanki ze środków budżetowych w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” oraz unijnych w ramach budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.

10 marca, wraz z wejściem w życie korekty rozkładu jazdy, pociągi zatrzymają się na nowych przystankach: Kołobrzeg Radzikowo, Świdwin Zamek oraz Goleniów Park Przemysłowy. Perony na przystankach będą posiadały wysokość ułatwiającą pasażerom wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Platformy zostały dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Wykonano wygodne dojścia do peronów i antypoślizgową nawierzchnię, wraz ze ścieżkami naprowadzającymi dla osób niewidomych i niedowidzących. Zamontowane zostały wiaty i ławki, które zapewnią komfort oczekiwania na pociąg. Energooszczędne oświetlenie LED zapewni bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację podróżnym ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Obok peronów są stojaki na rowery, dzięki którym osoby podróżujące koleją będą mogły połączyć dwa ekologiczne środki transportu.

Kolej dostępniejsza dzięki Programowi Przystankowemu

Przystanek Kołobrzeg Radzikowo (linia kolejowa nr 402 Koszalin – Goleniów) znajduje się przy ul. Grzybowskiej. Koszt jego budowy to ponad 2 mln zł. Przystanek Świdwin Zamek (linia kolejowa nr 202 Gdańsk Główny – Stargard) powstał w okolicach przejazdu kolejowo-drogowego przy ulicy Niedziałkowskiego. Koszt jego budowy to blisko 2 mln zł. Przystanki powstały w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.
W województwie zachodniopomorskim Program Przystankowy obejmuje 11 lokalizacji: Koszalin Politechnika, Koszalin Wschodni, Kołobrzeg  Ogrody, Kołobrzeg Amfiteatr, Kołobrzeg Radzikowo, Świdwin Zamek, Szczecinek Bugno, Recz Pomorski, Łubowo, Złocieniec i Radziszewo.

Nowy przystanek w ramach Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej

Przystanek Goleniów Park Przemysłowy (linia kolejowa nr 401 Szczecin Dąbie – Świnoujście Port) został wybudowany w pobliżu ul. Granitowej w ramach inwestycji pn. „Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej z wykorzystaniem istniejących odcinków linii kolejowych nr 406, 273, 351”. Jego koszt to ok. 5,8 mln zł. Projekt współfinansowany jest ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

Inwestycja zapewni sprawną komunikację kolejową w aglomeracji szczecińskiej oraz zwiększy dostęp do kolei. Będzie możliwy szybki przejazd pociągiem do domu, pracy i szkoły w stolicy Pomorza Zachodniego oraz w sąsiednich miejscowościach. Podróżni zyskają dostępniejsze perony na 27 zmodernizowanych lub nowych stacjach i przystankach, m.in.: Szczecin Łasztownia, Szczecin Żydowce, Szczecin Trzebusz, Szczecin Dąbie, Szczecin Dunikowo i Czepino. Podróżni korzystają z nowych peronów na stacjach: Daleszewo, Szczecin Podjuchy, Gryfino.

 

GN/SKM Szczecin/PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

foto i video https://skm.szczecin.pl/

Dodaj komentarz