Apteki – Powiat Goleniowski na swojej stronie umieścił harmonogram pracy aptek w naszym mieście i powiecie.

Niestety nie ma dla mieszkańców naszego powiatu dobrych wieści, jeżeli chodzi o pracę aptek w godzinach nocnych. Zgodnie z nowymi przepisami nie ma możliwości wyznaczenia dyżurów nocnych dla aptek.

” W związku z nowelizacją art. 94 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne  (Dz. U. z 2016 r., poz. 2142 ze zm.) poniżej przedstawiam podstawowe informacje, które uległy zmianie a dotyczą ustalania dyżurów  aptek.  Przede wszystkim nowelizacja, definiuje zakres godzinowy dyżuru. Zgodnie z zapisami ww. ustawy:

  •  dyżurem w dzień wolny od pracy – jest dyżur pełniony przez aptekę ogólnodostępną w dniach, o których mowa w art. 1 lub art. 1a ust. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1920), mowa o 13 ustawowo wolnych od pracy dniach zawartych w ustawie oraz o niedzielach; bez przerwy przez kolejne 4 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 10.00 a 18.00;
     
  •  dyżurem w porze nocnej – jest dyżur pełniony przez aptekę ogólnodostępną bez przerwy przez kolejne 2 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 19.00 a 23.00.

Powyższe oznacza, że przez wyznaczenie apteki ogólnodostępnej do pełnienia dyżurów w porze nocnej lub dyżurów w dni wolne od pracy należy rozumieć dokonanie ustalenia dotyczącego wskazania godzin otwarcia apteki, zgodnie z ustawowymi definicjami dyżurów. W przeciwieństwie do stanu prawnego obowiązującego do dnia 31.12.2023 r. wyznaczenie dyżuru w porze nocnej oraz dyżuru w dni wolne od pracy nie gwarantuje nieprzerwanej dostępności mieszkańców powiatu do apteki ogólnodostępnej. Jest to jedynie wprowadzenie dodatkowych godzin pracy aptek położonych na terenie powiatu.”

Czytając pełen komunikat zamieszczony na stronie powiatu, niewiele osób rozumie, o co tak naprawdę chodzi w tej gmatwaninie urzędniczej. Często urzędnicy tworzą teksty, które próbują napisać w sposób pozorny mądry, ale nikt spoza środowiska urzędniczego nie potrafi zrozumieć, o co tak naprawdę im chodzi.

Przejdźmy teraz do sedna komunikatu, który postaramy się przekazać w sposób zrozumiały.

Brzmi mniej więcej tak.  – Powiat w związku ze zmianą przepisów krajowych nie ma możliwości zmuszenia żadnego właściciela apteki do pracy w nocy oraz w niedzielę i święta. Tym samym zrobił harmonogram pracy aptek zgodnie z deklaracją otwarcia złożoną przez Apteki.  Żadna firma będąca właścicielem Apteki w naszym powiecie nie podjęła się prowadzenia apteki w godzinach nocnych w systemie 24H czyli całodobowo bez dofinansowania.

Rząd jedynie wskazał, że istnieje możliwość dofinansowania Aptek działających całodobowo  tam, gdzie siedzibą powiatu jest miasto mające nie więcej niż 40 tys. mieszkańców, ale w bardzo małej kwocie przez NFZ. 

Poniżej harmonogram :

Rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych:

  1. Gmina Goleniów – pobierz
  2. Gmina Nowogard – pobierz
  3. Pozostałe gminy – pobierz

 

Podpowiadam Państwu,  że jednie pozostaje nam mieszkańcom powiatu udać się do Szczecina gdzie działa Apteka w systemie 24H czyli całodobowo przez 365 dni w roku , jest to apteka – Dom Leków przy ul. Wyzwolenia 10 w Szczecinie.

Niestety nie każdy z mieszkańców w nagłych wypadkach będzie mógł skorzystać z tej apteki, szczególnie dotyczy to osób nie posiadających środków transportu. Dziwne jest to że w dzisiejszych czasach żaden podmiot prowadzący aptekę nie widzi interesu w prowadzeniu apteki w systemie 24H.

 

Na podstawie informacji Powiatu Goleniowskiego

 

Andrzej Bugajski

 

 

Inny ciekawy artykuł

 

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO W GOLENIOWIE

Źródło foto: Pixabay

Dodaj komentarz