Powódź ?

W gminach Goleniów oraz Stepnica od przynajmniej 3 tygodni występuje tzw.  zjawisko wezbrania wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Sytuacja dotyczy rzeki Ina, jeziora Dąbie,  Zalewu Szczecińskiego oraz górnego biegu rzeki Odry. W ostatnim czasie doszło do pogorszenia sytuacji hydrologicznej.

Dzisiaj w komunikacie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie zamieścił informację określając stan zagrożenia na 2 ( czyli wysoki) z prawdopodobieństwem wystąpienia na 90% dla rzeki Iny oraz Płoni. W związku z rozwojem sytuacji hydrologicznej oraz prognozowanymi i występującymi opadami deszczu, na Inie w profilu wodowskazowym Goleniów prognozuje się dalsze wzrosty stanu poziomu wody powyżej stanu ostrzegawczego. Aktualne wskazanie  wynosi w miejscowości Goleniów – 289 cm (stan ostrzegawczy od 270 cm, stan alarmowy od 320 cm);

 

Wczoraj w dniu 11.02.2024 doszło do przelania wody przez koronę wałów przeciwpowodziowych w miejscowości Święta na  rzece Krępa. Na szczęście przelanie wody przez ten wał nie powoduje zagrożenia dla mieszkańców, woda zalewa tereny Lasów Łęgowych, które nie muszą być ochraniane kręgiem wałów. Niemniej to ratownicy z PSP i OSP po blisko 10 godzinach  zakończyli akcje wzmocnienia wału . Przerwany wał został umocniony za pomocą worków oraz rękawów przeciwpowodziowych dostarczonych przez Wody Polskie . Ze względu na trudny teren oraz brak możliwego dojazdu ciężkim sprzętem, ratownicy mieli masę problemów z podjętymi działaniami. Ostatecznie koronę wału na długości około 50 metrów podniesiono, na czym działania  zakończono. 

 

Bardzo niepokojąca jest sytuacja na Jeziorze Dąbie w związku z możliwym przerwaniem wałów na długości praktycznie całej wschodniej linii ochrony.

Mieszkańcy Załomia, Czarnej Łąki, Lubczyny , Świętej i Komarowa na razie nie powinni się niepokoić , sytuacja hydrologiczna mimo pogarszającej się nie budzi jeszcze obaw.

 

W działaniach brały udział jednostki z JRG Goleniów , OSP Lubczyna , OSP Krępsko, OSP Stepnica

 

Wideo: ogn. Marek Radawiec

Foto : JRG Goleniów, OSP Krępsko

Szersze informacje :  https://szczecin.wody.gov.pl/sytuacja-hydrologiczno-nawigacyjna

 

Andrzej Bugajski

 

Inny ciekawy artykuł

 

Rekord Lotniska Szczecin-Goleniów w 2023 roku

 

Dodaj komentarz