W dniu 16.07.2023r., poinformowaliśmy Państwa o inwestycji jaka ma powstać na działce nr 696/37 obręb Glewice-2. Chodzi o budowę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w gminie Goleniów. 

Jak czytam w przedłożonym raporcie inwestorem jest spółka zarejestrowana w KRS – wpis z dnia 14.11.2017 – o  numerze KRS: 0000703965, NIP: 8943118908, REGON: 368745396.

Postanowiliśmy sprawdzić cóż to za tajemniczy inwestor kryje się pod  cyferkami i odkryliśmy, że to dolnośląska spółka CHS Holding, w której  zarządzie zasiada Pan Paweł Pogodziński, któremu Warszawska prokuratura, wiosną tego roku, postawiła zarzuty.

Pogodziński jest podejrzany o nielegalne składowanie odpadów i przywożenie ich z zagranicy.

Jak podaje portal Wroclaw.pl

Zatrzymani to obecny prezes zarządu Chemeko-System Paweł Pogodziński oraz członek zarządu i dyrektor ds. transportu i logistyki Bartosz Kulaszka. Zarówno Paweł Pogodziński i Bartosz Kulaszka złożyli oświadczenia ze zgodą na publikację pełnych danych, imienia i nazwiska oraz na publikację pełnego wizerunku.

Zatrzymani zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych. Prokurator uwzględniając materiał dowodowy zgromadzony w sprawie wskazujący na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanych zarzuconych im czynów oraz obawę matactwa procesowego zdecydował o skierowaniu do Sądu Rejonowego dla Warszawy – Mokotowa w Warszawie wniosku o tymczasowe aresztowanie Pawła P. oraz Bartosza K. na okres 3 miesięcy – informuje prokurator Szymon Banna z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

31 maja Sąd Rejonowy dla Warszawy – Mokotowa w Warszawie, podzielając stanowisko Prokuratury Okręgowej w Warszawie, uwzględnił w całości wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy wobec Pawła Pogodzińskiego i Bartosza Kulaszki.

Sąd podkreślił, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanych zarzuconych im czynów – mówi Szymon Banna.

Prokurator Szymon Banna przypomina, że w grudniu 2022 r. zatrzymano dwóch byłych pracowników tej spółki oraz byłego pracownika Generalnej Inspekcji Ochrony Środowiska. Byli pracownicy spółki usłyszeli zarzuty nielegalnego składowania niebezpiecznych odpadów medycznych, które mogły zagrażać zdrowiu człowieka oraz istotnie obniżać jakości wody i powietrza, zaś były urzędnik zarzuty podżegania do przekroczenia uprawnień służbowych oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentacji w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

– Na tym etapie prokuratura nie przekazuje szerszych informacji o sprawie – zaznacza Szymon Banna.

Co na to Chemeko-System? Jest oświadczenie spółki.

Do sprawy zatrzymania Pawła Pogodzińskiego i Bartosza Kulaszki spółka Chemeko-System odniosła się w specjalnym komunikacie, który publikujemy w całości:

„Dzisiaj, tj. 29 maja o godzinie 5.20 rano zatrzymano prezesa Chemeko-System, Pawła Pogodzińskiego. Kilkanaście minut później zatrzymano członka zarządu Bartosza Kulaszkę.

Postanowienie o zatrzymaniu wydał prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Jest ono zadziwiające wobec współpracy spółki Chemeko-System w sprawie prowadzonej przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Spółka nie tylko przekazywała wszelkie materiały i wyjaśniania, ale sama wielokrotnie składa wnioski dowodowe. Ostatni wniosek dowodowy pochodzi z 24 kwietnia br. i wnosił o dopuszczenie i przesłuchanie Pawła Pogodzińskiego, prezesa Chemeko-System.

Zatrzymanie i doprowadzenie na czynności do Prokuratury Okręgowej w Warszawie osób, które stawiały się na wszelkie przesłuchania i sprawy sądowe jest wyrazem braku adekwatności środków.

Warto podkreślić, iż w grudniu 2022 roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie w tej samej sprawie, tj. prowadzenia gospodarki odpadami niezgodnie z prawem, zatrzymała i wystąpiła o wnioski aresztowe dla dwóch byłych pracowników firmy. Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa ich nie uwzględnił i zastosował tylko wolnościowe środki zapobiegawcze.

Chemeko-System pozostaje w sporze z Prokuraturą Okręgową w Warszawie w sprawie o naruszenie dóbr Spółki i rozpowszechnianie w mediach nieprawdziwej informacji o prowadzeniu przez Spółkę nielegalnych składowisk.

Zarówno Paweł Pogodziński i Bartosz Kulaszka złożyli oświadczenia ze zgodą na publikację pełnych danych, imienia i nazwiska oraz na publikację pełnego wizerunku.”

Być może Pan Pogodziński zostanie uniewinniony przez sąd, nie mniej jednak jest on wspólnym mianownikiem, dla dwóch spółek Chemeko – System oraz CHS Holding – inwestora Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w gminie Goleniów. 

Foto – poglądowe

Ludzkie organy, szczepionki itp. będą spalane pod Goleniowem ?

(red.)

Dodaj komentarz