Na LXI Sesji Rady Miejskiej w Goleniowie radna Danuta Faryniarz zapytała o wydatkowanie 50 000 zł publicznych pieniędzy. Pytanie było dość precyzyjne. Pani radna chciała wiedzieć jakie koszty poniósł organizator, a jakie współorganizatorzy, kogo opłacono i w jakiej kwocie. Na koniec Pani radna poprosiła o szczegółową analizę wydatków w wysokości ponad 50 000 zł na dwudniowe spotkanie edukacyjne.

Pomimo tego, że burmistrz jest w obowiązku udzielić odpowiedzi radnemu niezwłocznie, nie później niż w ciągu 14 dni, to w tym wypadku myślano nad odpowiedzią „tylko” 28 dni. Nie. Nie jest to rekord w ociąganiu się organu z odpowiedzią. Niechlubnym rekordem jest brak do dnia dzisiejszego odpowiedzi na wniosek, który został złożony przez radną Danutę Faryniarz 01 grudnia 2020 r., o udostępnienie pełnego rejestru umów.

Co władza może mieć do ukrycia, kiedy nie chce ujawnić wydatkowania publicznych pieniędzy? Wyobraźnia zaczyna w tym momencie działać na najwyższych obrotach.

Wróćmy jednak do wyjaśnień Urzędu – na co wydano przez dwa dni ponad 50 000 zł i kto był organizatorem szkoleń?

W telegraficznym skrócie:

  • kto był organizatorem 2- go spotkania edukacyjnego – Goleniów 2023 ? – Nie wiadomo. Wiadomo za to, że koszty udziału nauczycieli w seminariach, konferencjach, wykładach, warsztatach, szkoleniach, studiach podyplomowych oraz innych formach doskonalenia zawodowego nauczycieli prowadzone mogą być tylko przez placówki doskonalenia nauczycieli, uczelnie oraz inne podmioty, których zadania statutowe obejmują doskonalenie zawodowe nauczycieli (Art.  70a ust. 3a , pkt. 1) Karta Nauczyciela).
  • kto rekomendował burmistrzowi taką, a nie inną formę realizacji obowiązku doskonalenia zawodowego? – dyrektorzy szkół na podstawie rozmów ze środowiskiem nauczycielskim,
  • ilu nauczycieli z Gminy Goleniów wzięło aktywny udział? – całkowicie dobrowolnie – 270,
  • ile Gmina Goleniów wydała na prelegentów? – 11 600 zł,
  • ile na spotkania edukacyjne wyasygnował Wydział Edukacji, Kultury i Sportu oraz szkoły i przedszkola? – około 20% z łącznej kwoty obligatoryjnej na doskonalenie. Gmina Goleniów na doskonalenie nauczycieli zaplanowała na ten rok kwotę 269 468 zł. Każda placówka edukacyjna oraz Gmina samodzielnie płaciła prelegentom za świadczone usługi podczas spotkania,
  • kto pokrył koszty poczęstunku? – anonimowi sponsorzy,
  • do kogo płyną w komentarzach podziękowania za organizację? Nie, nie do burmistrza. Płyną do Ewy Radanowicz – dyrektorki Wydziału Edukacji w Urzędzie, a prywatnie Specjalistki ds. Programowych i współpracy z klientami w Niepublicznym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli SENSOR i bizneswoman z firmą pod nazwą EduCzas , Agaty Markowicz i Janette Słaby, która właśnie wygrała konkurs na dyrektora SP nr 3.

Odpowiedź zamieszczamy poniżej.

(red.)

 

 

Inny ciekawy artykuł

 

Komisja przyznała – doszło do bezczynności Burmistrza

 

 

 

 

Dodaj komentarz