Dożynki Gminne w mieście – sposób na oszczędzanie ?

Jak wynika z informacji podanej w Kulturomaniaku – cyklicznie ukazującym się biuletynie goleniowskich informacji kulturalnych – Gminne Święto Plonów 2023 ma mieć miejsce 26 sierpnia w Parku 750 – lecia w Goleniowie.

Ostatnia taka impreza ( Dożynki w mieście ) odbyła się w 2018r. i była połączona z festiwalem ” Ludzka Mozaika”. Wydarzenie zaaranżowane zostało na placu przy Amfiteatrze i jak zrelacjonowali uczestnicy, nie był to zajście, które spełniło oczekiwania tych, którym w tym dniu składamy serdeczne Bóg Zapłać za ich trud oraz pracę na roli.

Dlaczego władze naszej gminy traktują Święto Plonów “po macoszemu”, próbując na siłę wpasować coś tradycyjnego, w stu procentach związanego z wsią w miejską scenerię? Przecież, za równo Miękowo w roku 2021, jak i Rurzyca w roku 2022 pokazały, że nasi lokalni gospodarze, społeczność, rady sołecki oraz sołtysi potrafią zorganizować coś nadzwyczajnego.

Prawdopodobnie problem leży jak zwykle w pieniądzach. Budżet dożynkowy jest bardziej niż bardzo skromny, a wsie aby zorganizować godne wydarzenie musiałyby przeznaczać środki z własnego tzw. funduszu sołeckiego oraz na własna rękę szukać sponsorów. Ponadto, same przygotowania do święta to mnóstwo pracy oraz energii jaką dane sołectwo musi włożyć w przedsięwzięcie. Być może żadne sołectwo nie zgłosiło chęci bycia gospodarzem tegorocznych dożynek, właśnie z powodu braku finansowego wsparcia ze strony magistratu …

 

 

To już dziś – Dożynki Gminne 2022

(red.)

 

Dodaj komentarz