Na ostatniej Sesji Rady Miejskiej w Goleniowie – 24.05.2023r. -Radny Łukasz Mituła wywołał do tablicy dość istotny temat. Chodzi o zakup busa na stan Goleniowskiego Domu Kultury służącego do transportu chociażby ciężkich instrumentów naszej lokalnej orkiestry Wood & Brass Band.

Orkiestra Dęta to 60 młodych osób, które na co dzień grają i ćwiczą na tych instrumentach dętych czy perkusyjnych i to nie jest lekka praca, a efekt tej pracy mogliśmy zobaczyć chociażby na urodzinach Goleniowa, gdzie jako pierwszy band wystąpił i zagrał ku uciesze wielu mieszkańców … ta orkiestra jest zawsze do dyspozycji gminy, ta orkiestra to nie jesteś jakieś biznesowe przedsięwzięcie, tylko to są młodzi nastolatkowie często, dzieciaki w wieku poniżej 10 lat, które zarywają soboty, niedziele na treningi, przyjeżdżają, grają, poświęcają swój prywatny czas i nie dostają za to przecież żadnych środków. Dostają co najwyżej, jeśli mają cały dzień grania, na przykład jakiś posiłek … Nie ma na sali burmistrza Roberta Krupowicza, ale jest zastępca pan Tomasz Banach więc Tomku tu do Ciebie dwa wnioski chcę uczciwie przedstawić i ja mam nadzieję, że mimo różnego rodzaju tła w które to jest ubierane, będę mógł liczyć na życzliwość. To są dwie naprawdę podstawowe rzeczy. Pierwsza dotyczy tego, że Goleniowski Dom Kultury nie ma do swojej dyspozycji busa … Orkiestra jest jako grupa w GDK, jedzie na urodziny Goleniowa, to są instrumenty, to są bębny, które trzeba przetransportować i to się odbywa jakąś metodą gdzieś ktoś komuś w osobówce i tak dalej … Musi być tak to poprawione, że Dom kultury ma własny samochód, którym jest w stanie przetransportować zestaw instrumentów na koncert. Ja tu mówię o orkiestrze, ale  to również chodzi o inne obszary działalności GDK i jest to problem. My mamy instytucje takie jak szkoły, OSiR, Teatr Brama i wszyscy mają własne samochody do dyspozycji bo to jest normalne i tu niczego nie należy absolutnie zazdrościć, czy negować, a Dom Kultury jako instytucja kultury nie ma własnego środka transportu do chociażby transportu tych instrumentów. Ja rozmawiałem już o tym z dyrektorem GDK który mówi nie mamy środków na zakup ale wydaje mi się, że w naszym budżecie gminy, znalezienie środków, nie wiem przecież to nie musi być nowy samochód, 100 tyś. zł., 50 tyś zł. na zwykły bus blaszak, który będzie mógł wieść elementy sceny w związku z przedstawieniem w na przykład w naszym parku na Szczecińskiej, to wydaje mi się, że to jest oczywista oczywistość i to jest mój pierwszy wniosek, który tutaj do pana Banacha składam i mam nadzieję, że on zostanie potraktowany tak rzeczowo. 

-Druga sprawa, znowu będę mówił o orkiestrze, no to jest kwestia wyglądu tej orkiestry. Proszę Państwa, ta orkiestra, tak jak już mówiłem wcześniej, jest do dyspozycji gminy na każde zawołanie. To są młodzi ludzie i czy my naprawdę w gminie Goleniów nie możemy tej orkiestry ubrać w taki sposób na jaki oni zasługują. Kpić zestaw strojów, kupić tancerką sukienki, kupić zestaw flag do występów, to nie jest znowu jakaś fanaberia. Dzieciaki rosną, zmieniają się rozmiary, no ktoś musi w to zainwestować. Ja sobie zrobiłem rozeznanie, zestaw strojów taki już kompletny to czy gmina Goleniów nie może wydać tych 30 tyś. na zakup kompletnego ubioru dla całej tej orkiestry … to będą pieniądze zainwestowane najlepiej jak potrafimy. 

Czy to przeoczenie, czy celowy brak reakcji ?

(red.)

Dodaj komentarz