Plac Rotmistrza Witolda Pileckiego uchwałą Rady Miejskiej powiększył się o obszar skwerku, znajdującego się przy bloku T. Kościuszki 1. Tam, jak informuje magistrat, dnia 11 listopada 2023r. ma zostać uroczyście odsłonięty pomnik bohatera.

O stan prac nad pomnikiem zapytał Burmistrza Gminy Goleniów, Arkadiusz Guziak – Radny Rady Powiatu Goleniowskiego. W odpowiedzi usłyszał, iż za zaprojektowanie oraz budowę pomnika odpowiedzialny jest Instytut Pamięci Narodowej oddział w Szczecinie i to do tej instytucji radny powinien zwracać się z wszelkimi zapytaniami.

Ponadto, w udzielonej odpowiedzi czytamy, iż gmina Goleniów odpowiedzialna będzie za montaż oraz przygotowanie miejsca posadowienia pomnika i nie potrzebuje w tym zakresie pomocy ani ze strony radnych powiatowych, ani mieszkańców.

Jak dowiedziała się nasza redakcja, gmina nie potrzebowała również pomocy ze strony, powołanego przez siebie samą, zespołu ds. przeprowadzenia konsultacji w kwestii posadowienia w/w pomnika, którego ostateczna lokalizacja zrodziła spore kontrowersje oraz wywołała burzliwą dyskusje wśród radnych i mieszkańców.

Jak powiedział nam jeden z członków wspomnianej komisji, zgromadzeni w gabinecie burmistrza Banacha, ludzie nie mieli nic do powiedzenia w kwestii lokalizacji, gdyż dwie zaproponowane koncepcje zostały już wcześniej przedyskutowane i odgórnie narzucone. Im natomiast przypadła rola “liczarki”, czyli mieli jedynie zliczyć głosy zabrane w konsultacjach społecznych.

Po co więc to wszystko, skoro i tak całą sprawa została dawno przyklepana ?

Pomnik Pileckiego stanie na skwerku

(red.)

Dodaj komentarz