Korzeń Omanu na grypę i przeziębienie

Korzeń omanu o specyficznym zapachu

Oman, to roślina pochodząca z Azji Środkowej. Jest znany już od bardzo dawna, to jedna z najwcześniej poznanych roślin wykazujących właściwości lecznicze. Korzeń omanu ma smak gorzki i palący oraz specyficzny i silny zapach. Dawniej Rzymianie i Grecy – szczególnie podczas wystawnych uczt – używali omanu jako lek na problemy z trawieniem. Dodatkowo korzeń tej rośliny był wykorzystywany do walki z przeziębieniem i grypą.  

Nowy Sklep Zielarski w Goleniowie ul. Matejki 3B

 Jakie właściwości oferuje?

Korzeń omanu wykazuje właściwości, które działają wykrztuśnie. Może pomóc nam w walce z infekcjami dróg oddechowych oraz ułatwić oddychanie podczas kaszlu. Zawarte w tej roślinie olejki eteryczne pomagają stymulować odksztuszanie oraz optymalną pracę dróg oddechowych. 

Może przyspieszać usuwanie wydzieliny z płuc. Oman korzeń jest również ceniony za poprawę i wspomaganie trawienia. Może być pomocny również podczas dyskomfortu związanego z łaskotaniem w gardle.  

 Zastosowanie – syrop z omanu 

Możemy samodzielnie przygotować syrop z dodatkiem innych ziół o podobnym działaniu (np. ziele tymianku, owoce anyżku lub korzenie lukrecji). Odmierzamy po 25 gramów każdego, z wybranych przez nas składników, następnie zalewamy około 1 litrem wrzącej wody. Tak przygotowaną miksturę pozostawiamy na – mniej więcej – 8 godzin, koniecznie pod przykryciem. Po upływie tego czasu, nasz napar, odcedzamy i dodajemy 200 gramów miodu.  

  Przepis na odwar i nalewkę 

Kolejnym sposobem jest uzyskanie odwaru – potrzebujemy 3 łyżki ciętego korzenia omanu, który zagotowujemy z 500ml wody, całość gotujemy przez 12 minut na małym ogniu. Zbyt długie gotowanie odwaru może spowodować zmianę jego smaku na bardziej palący i ostry, dlatego należy przestrzegać czasu gotowania. 

Z korzenia omanu możemy przyrządzić nalewkę. Potrzebujemy około 100 gramów ciętego korzenia omanu, który zalewamy 250ml alkoholu (odpowiedni będzie 40-60%). Po tygodniu trzymania nalewki w ciemnym miejscu, przefiltrowujemy ją i gotowe. Zaleca się picie nalewki kilka razy dziennie, jednak w ilości nie większej niż pół łyżeczki jednorazowo. Korzeń omanu nie jest wskazany do spożycia przez kobiety w ciąży, małe dzieci oraz osoby z nietolerancją na oman.  

Lecz się naturalnie – Piołun

(red.)

Dodaj komentarz