Mało kto z nas wie, ale 1 lipca będzie już po ptakach. 30 czerwca bowiem jest ostatecznym termin zgłoszenia posiadanego źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Należy pamiętać o tym, iż spisowi podlegają wszystkie źródła ciepła służące do podgrzewania powietrza oraz wody. Spis jest obowiązkowy. Mieszkańcy bloków martwić się nie muszą, bowiem w ich imieniu deklarację złoży wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia. Każdy kto nie dopełni obowiązku musi liczyć się z  grzywnę w wysokości 500 zł, a gdy sprawa trafi do sądu grzywna może nawet wynieść 5000 zł.

Zgodnie ze statystykami największym źródłem zanieczyszczenia środowiska w Polsce są tzw. „domowe kopciuchy”. Celem spisu jest jak najszybsze i skuteczne zinwentaryzowanie pieców bezklasowych po to, by ułatwić samorządom wdrażanie ich jak najszybszej wymiany.

Deklarację można złożyć na dwa sposoby, w tym online. Wystarczy wejść na przeznaczoną do tego stronę – link do deklaracji, gdzie jest już aktywny formularz. Po zalogowaniu się za pomocą Profilu Zaufanego wystarczy wypełnić arkusz, w którym trzeba wpisać adres nieruchomości, dane kontaktowe do właściciela oraz zaznaczyć odpowiednie źródło ciepła. Po zatwierdzeniu i wysłaniu formularza, trafi on bezpośrednio do centralnej ewidencji.

Drugi sposób to papierowa deklaracja, którą można pobrać ze strony CEEB. Po wypełnieniu trzeba ją zanieść lub wysłać pocztą do urzędu gminy.

Więcej informacji znaleźć można na stronie:

https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-faq

Co przed nami w temacie gminnych dróg ?

( K.P.)

Dodaj komentarz