Teraz opony za moment panele fotowoltaiczne

Technika, technologia, ciągły rozwój i parcie na zieloną energię powoduje, że za momenty nie tylko Gmina Goleniów, ale wszystkie gminy w Polsce, będą miały bardzo poważny kłopot.

Już teraz, w naszej Gminie nie mamy gdzie utylizować opon, które walają się po polach, łąkach i lasach. Niedługo jednak opony mogą okazać się niczym, w porównaniu do tego co będzie zaśmiecało permanentnie nasz dobrostan.

Panele fotowoltaiczne – bo je mamy na myśli – to dość młody temat w naszym kraju. Najstarsze instalacje bowiem mają około 7 lat, dlatego branża recyclingu w tym obszarze, na tą chwilę,  jest bardzo niewielka.

Nie miej jednak, to już należy myśleć nad tematem ich utylizacji i tworzeniem w gminach odpowiednich rozwiązań, a także sprzyjających warunków dla przyszłych inwestorów, po to aby wyeksploatowane panele nie lądowały w niepożądanych miejscach.

Gdzie zutylizować fotowoltaikę ?

Panele fotowoltaiczne stanowią sprzęt elektryczny i elektroniczny w rozumieniu ustawy z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. z 2019 r. poz. 1985). Ta ustawa wymienia panele fotowoltaiczne w załączniku nr 1 jako jeden z przykładowych rodzajów urządzeń zaliczających się do grupy 4 – sprzętu wielkogabarytowego.

Ustawa ta określa zarazem zasady gospodarowania takimi odpadami. Zgodnie z przepisami można to zrobić jedynie w zakładzie przetwarzania. Nie możemy więc wyrzucić paneli fotowoltaicznych do przydomowego śmietnika czy oddać w dowolnym punkcie odbioru śmieci.

Przepisy określają też dokładnie, co obejmuje pojęcie „demontażu zużytego sprzętu” – to czynności wymienione w art. 46 ust. 2 ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Mowa tu o (co najmniej) usunięciu z wyeksploatowanego urządzenia części, płynów oraz substancji niebezpiecznych wymienionych w zał. 5 do ww. ustawy, w tym m.in. kondensatorów zawierających PCB, baterii, płytek obwodów drukowanych. W tych przepisach nie ma dodatkowych wymagań ani obowiązkowych standardów dotyczących utylizacji paneli fotowoltaicznych. Traktuje się je jak każdy inny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Kto pokrywa koszty utylizacji ?

W Internecie można znaleźć opinie, że w Polsce nie ma przepisów dotyczących utylizacji systemów PV, a jedynie rekomendacje UE, iż powinno leżeć to w gestii producenta. Ministerstwo Aktywów Państwowych uważa jednak inaczej.  Jego zdaniem istniejące już przepisy wyjaśniają, na kim spoczywają koszty zagospodarowania zużytych paneli fotowoltaicznych – na wprowadzających ten sprzęt. Wynika to z zasady tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta, na podstawie której przedsiębiorca wprowadzający do obrotu panele fotowoltaiczne jest odpowiedzialny za ich zagospodarowanie od momentu stania się odpadami. Zgodnie z art. 18 i 19 ustawy, wprowadzający panele ma obowiązek zorganizowania i sfinansowania systemu ich zbierania oraz przetwarzania.

Właściciel instalacji może też sam ją oddać do zakładu odbioru odpadów. Nie ma z tym problemu, ponieważ panele wyprodukowane są z drogich surowców i firmy chętnie je przyjmują – jest to dla nich opłacalne. Niektóre pobierają opłatę za utylizację paneli fotowoltaicznych, która jest uzależniona od wagi, ale można przyjąć, że za panele 10 kW obecnie będzie to koszt rzędu 500-800 zł (w zależności od firmy).

Opłata pobrana, firma zużyte panele odbierze i … co z nimi zrobi ? Oby nie to co “firmy krzak” skupujące opony …

(red.)

 

Dodaj komentarz