Podobnie jak w przypadku programu „Dobry start”, wniosek o świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+” wkrótce złożymy wyłącznie online. Również samą obsługą programu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie. Rodziny mogą być spokojne – najważniejsze zasady działania programu się nie zmienią i nikt, kto dzisiaj ma prawo do świadczenia, go nie straci.
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw. Co to oznacza w praktyce?
- Przeniesienie obsługi programu na Zakład Ubezpieczeń Społecznych
- Wkrótce wnioski o świadczenie wychowawcze złożymy wyłącznie online
- Świadczenie będzie wypłacane wyłącznie na konto
- W sprawach unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego natychmiastowa wypłata świadczeń wychowawczych w pełnej wysokości osobom, które dotychczas były pozbawione tego świadczenia lub pobierały je w obniżonej wysokości.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajmie się obsługą „500+”
Dzisiaj obsługą spraw związanych ze świadczeniem wychowawczym zajmują się gminy, a w sprawach wymagających decyzji i rozstrzygnięć związanych z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego – instytucją właściwą jest wojewoda. To się zmieni.
Zgodnie z nowelizacją ustawy obsługę programu przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
– To spora oszczędność. Zgodnie z szacunkami zmiana ta spowoduje redukcję kosztów obsługi programu „Rodzina 500+” o ok. 3,1 mld zł w latach 2022-2032 – informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Wniosek o świadczenie złożysz online
Kolejna zmiana w programie „Rodzina 500+” dotyczy wniosków. Podobnie jak w przypadku „Dobrego startu”, wkrótce wnioski o świadczenie wychowawcze złożymy wyłącznie online.
Już dzisiaj rodzice doskonale sobie z tym radzą. Jeszcze w 2018 r. 32,3 proc. wniosków zostało złożonych przez internet. W 2019 r. było to już 65,8 proc., a w pierwszych czterech miesiącach 2021 r. – aż 84 proc.
– Ważna informacja jest taka, że w okresie składania wniosków o świadczenie wychowawcze w każdej jednostce ZUS będą dla zainteresowanych klientów udostępnione komputery, na których można będzie wypełnić wniosek, również z asystą pracownika ZUS. Rodzice, którzy z różnych powodów będą mieli kłopot z samodzielnym złożeniem wniosku, będą mogli liczyć na wsparcie – wyjaśnia minister Marlena Maląg.
Planowane jest także utworzenie w tym okresie dodatkowych, mobilnych punktów składania wniosków w innych placówkach czy urzędach (np. Poczta, KRUS).
Świadczenie na konto
Nowelizacja ustawy zakłada także, że świadczenie wychowawcze wypłacane będzie jedynie w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.
Podobnie jak z wnioskami online, również wypłata świadczeń w formie bezgotówkowej cieszy się wśród polskich rodzin dużym zainteresowaniem. Wśród osób otrzymujących świadczenia na rzecz dzieci – takie jak m.in. świadczenia rodzinne, czy świadczenie wychowawcze – jedynie w przypadku niespełna 2 proc. osób wypłata odbywa się w innej formie niż na rachunek bankowy. Proponowane rozwiązanie to przede wszystkim optymalizacja procesu i redukcja kosztów obsługi.
Ważne terminy!
Planowany termin wejścia w życie zmian to 1 stycznia 2022 r. Od tej daty ZUS rozpatrywałby wnioski o „500+” na nowe dzieci, natomiast gminy kontynuowałyby do 31 maja 2022 r. wypłaty przyznanych przez siebie przed 1 stycznia 2022 r. świadczeń. Docelowo od 1 czerwca 2022 r. ZUS będzie jedynym realizatorem świadczeń wychowawczych.
P.S. Przeniesienie wypłat świadczenia z gmin na ZUS wydaje się słuszną decyzją zważywszy na odciążenie wielu urzędników gminnych od wykonywania tejże czynności. Urzędnicy zapewne przydadzą się do innych zadań. Niemałe zamieszanie wprowadzi wprowadzenie przez Rząd tych zmian w budżetach gminnych, co spowoduje obniżenie wysokości budżetów oraz wprowadzenie koniecznych zmian w już przygotowywanych projektach na przyszły rok.
(red.)