W piątek 3 marca 2023r. odbędzie się poruszający spektakl-monodram „Melduję tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki” w wykonaniu rzeszowskiego aktora Przemysława Tejkowskiego, w Goleniowskim Domu Kultury o godz. 19:00. Wstęp wolny.

Monodram oparty jest na wspomnieniach i meldunkach rotmistrza z pobytu w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz i pobytu w więzieniu oraz Jego przesłuchań przez UB – Urząd Bezpieczeństwa .

O przedstawieniu

„Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki” jest bardzo emocjonalną relacją żołnierza, która została oparta na faktach. Osobiste przeżycia świadka zagłady zostały przedstawione w formie zeznań.(…) Obrazy przywoływane przez Pileckiego budzą grozę, dla współczesnego widza wydają się czymś odrealnionym. Rotmistrz w swoich monologach ukazuje potęgę ludzkiej nienawiści, pogardy i skutki oddziaływania tych najgorszych ludzkich decyzji i odruchów. Śmierć jest wszechobecna i to pod różnymi postaciami, w wielu sytuacjach. Stąd wrażenie piekła na ziemi, w którym Pilecki miał siłę i wolę do tego, aby prowadzić konspirację i tworzyć fundamenty ruchu oporu.” – czytamy na stronach TVP.

Serdecznie zapraszamy na przedstawienie do GDK

 

Poniżej zarejestrowany przez kamery Radia Lublin monodram ” Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki”

Andrzej Bugajski

 

Foto : fragment plakatu z monodramu

 

Powiązany matriał

Kim byli? Wyklęci – przez kogo i dlaczego?

 

 

Dodaj komentarz