Majowa pogoda niestety niezbyt rozpieszcza w tym roku. Nie mamy na myśli jedynie ludzi. Tegoroczna chłodna pogoda to niestety katastrofa dla polskich pszczół.

Aby móc pracować, latać, zapylać kwiaty oraz odżywiać się, pszczoły muszą mieć odpowiednią aurę pogodową oraz roślinność która je wabi. W momencie gdy temperatura na zewnątrz nie przekracza 13 stopni Celsjusza, niebo jest pochmurne, padają deszcze pszczoły nie mają co jeść, a co się z tym wiąże giną.

Chcesz pomóc pszczołom – koś rzadziej

Jak można przeczytać na stronie portalpszczelarski.pl, w czasopiśmie “Biological Conservation” jeszcze w 2018 roku zamieszczone zostały wyniki badań, z których wynikało, że im rzadziej koszone były trawniki, tym miały więcej roślin, które dostarczały pyłku i nektaru dla pszczół i innych owadów zapylających. Zdaniem naukowców różne częstotliwości koszenia traw wpływa na liczebność pszczół. Podczas badań okazało się, że koszenie trawy co trzy tygodnie dało 2,5 razy więcej kwiatów trawnika i większą różnorodność gatunków pszczół.

Jak wskazuje Krajowa Rada Izb Rolniczych : … to, co dla nas czasami jest chwastem, dla owadów zapylających jest wspaniałym pożywieniem, dlaczego tak ważne jest, aby nie kosić trawników zbyt często i pomóc pszczołom w zdobywaniu pokarmu.

KRIR przypomina również, że aż 80% roślin uprawnych w Europie potrzebuje pomocy zapylaczy, aby zaowocować. Bez wspomnianych zapylaczy – pszczół nie byłoby między innymi jabłek, truskawek, ogórków, papryki, czy innych warzyw i owoców. Warto o tym pamiętać.

(red.)

 

 

One thought on “A może tak NIE KOSIĆ ?

Dodaj komentarz