Strategia rozwoju krok po kroku – podręcznik dla gmin i samorządowców

Eksperci na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowali poradnik dla lokalnych samorządów. Ułatwi on opracowanie strategii rozwoju gminy. To dokument, który jest potrzebny do skutecznego zarządzania gminą i pozyskiwania środków na inwestycje.

Strategia rozwoju gminy powinna wskazywać kierunki rozwoju społecznego, gospodarczego i przestrzennego. Pełni także rolę włączającą społeczność lokalną w sprawy gminy, na przykład poprzez proces konsultacji czy oceny działań samorządowców – wyjaśniła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Podręcznik Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej opisuje krok po kroku cały proces przygotowania dokumentu. Określa wszystkie etapy pracy nad strategią oraz charakterystykę jej poszczególnych elementów zdefiniowanych w ustawie. Opracowanie zawiera wskazówki dotyczące między innymi zagospodarowania przestrzennego modelu struktury funkcjonalno-przestrzennej gminy oraz praktyczne porady przygotowane w oparciu o wiedzę ekspercką i na bazie dobrych praktyk.

Oddajemy w ręce samorządowców praktyczny poradnik, który pomoże opracować nową, zintegrowaną strategię rozwoju gminy – podkreśliła wiceminister Jarosińska-Jedynak oraz dodaje – Przygotowanie dokumentu nie jest obligatoryjne, ale z pewnością umożliwi sprawne kierowanie gminą. Dlatego zachęcamy wszystkich samorządowców, mieszkańców i przedsiębiorców do lektury naszego poradnika.

Strategia rozwoju gminy ma za zadanie diagnozować najważniejsze uwarunkowania i potrzeby rozwojowe oraz potencjał gminy. Pomoże w określeniu obszarów, celów i działań polityki społeczno-ekonomicznej prowadzonej w gminie w perspektywie najbliższych lat. Przygotowanie strategii stwarza również możliwość zaangażowania mieszkańców i innych partnerów zainteresowanych rozwojem małych ojczyzn.

Podręcznik do pobrania

Mamy nadzieję że materiał ten będzie pomocny dla radnych naszej gminy oraz urzędników.

(red.)

One thought on “Strategia rozwoju krok po kroku – podręcznik dla gmin i samorządowców

Dodaj komentarz