Od soboty jazda bez dokumentu Prawa Jazdy, czy na pewno?

Już od soboty 5 grudnia wchodzą w życie nowe przepisy, które będą dotyczyć wszystkich kierowców w Polsce.
Nowością jest to możemy jeździć bez dokumentów, lecz trzeba znać swój numer PESEL. Dla osób, które nie Pamiętają swojego PESEL podpowiadam, że wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty lub pobrać na swój telefon aplikację, która zastępuje dokumenty.  mObywatel, to aplikacja po pobrania, w której będziemy mieć w smartfonie dostępny swój dowód osobisty i dowód rejestracyjny pojazdu. Wszelkie nasze dane z miejsca i online będzie mógł sprawdzić np.policjant.

Przypominamy jednak, że wprowadzenie w błąd policjanta ma swoje konsekwencje, zagrożone konkretnymi sankcjami karnymi. Dobrym pomysłem jest posiadanie w telefonie fotografii naszego prawa jazdy, jeśli kierowca nie potrafi zainstalować aplikacji mObywatel.

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa poleca wszystkim kierowcom, którzy nie chcą wozić ze sobą tradycyjnego prawa jazdy i nie chcą mieć aplikacji mObywatel, aby sprawdzili swoje dane na stronie gov.pl w usłudze “Sprawdź dane kierowcy”, aby mieć pewność, że nasze dane zgadzają się z formą papierową posiadanych dokumentów, jest to ważne w czasie kontroli drogowej. Zaleca się sprawdzić literówki i terminy ważności dokumentu.

W pakiecie nowych regulacji pojawi się możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdu np. w czasie remontu pojazdu po wypadku, dzięki temu nie trzeba będzie płacić za okres wyrejestrowania składki OC. Będzie można zarejestrować pojazd w Starostwie właściwym dla miejsca stałego lub czasowego zamieszkania. Co pozwoli na to, aby np osoby przebywające z dala od swojego miejsca zameldowania, dokonywały rejestracji pojazdu w Starostwie miejscowym dla swojego miejsca pobytu. Nowością kolejną jest brak potrzeby wymiany dowodu rejestracyjnego w przypadku braku miejsca na urzędowe pieczęci poświadczające okres przeglądu. Wystarczy zaświadczenie wydane przez diagnostę poświadczające ten fakt. Znika obowiązek wożenia na przedniej szybie naklejki z numerem rejestracyjnym oraz obowiązek zmiany tablic rejestracyjnych w przypadku zakupu pojazdu wcześniej zarejestrowanego w Polsce. Owszem będzie można na życzenie za dotychczasową opłatą poprosić o tablice właściwe do miejsca naszego zameldowania. Zmiany w przepisach wprowadzają także likwidację karty pojazdu. Pakiet tych regulacji pozwoli każdemu właścicielowi pojazdu na konkretne oszczędności finansowe w momencie zakupu pojazdu. Poszczególne deregulacje będą wchodzić w życie nie od razu, a w odstępach czasowych i mają się zakończyć w 3 kwartale 2021. Termin wejścia w życie poszczególnych deregulacji zostanie wyznaczony rozporządzeniem KPRM.

Przypominam kierowcom, że prawo do jazdy bez dokumentów czyli Dowodu Osobistego lub Paszportu, dokumentu Prawa Jazdy, Dowodu Rejestracyjnego oraz dowodu zawarcia ubezpieczenia, będzie działać tylko na terenie Naszego Kraju. Okazywanie Wszelkich dokumentów, w tym dowodu rejestracyjnego z rubrykami poświadczającymi przegląd nadal będzie nas obowiązywać poza terytorium RP.

Andrzej Bugajski

Foto: Jose Matas Santamaria

Dodaj komentarz