Aktywny Rodzic coraz bliżej. Senat przyjął ustawę bez poprawek

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka (czyli program Aktywny Rodzic) została w czwartek, 23 maja, przyjęta przez Senat. Ostatni krok na ścieżce legislacyjnej to podpis Prezydenta RP.

Senatorowie przyjęli projekt ustawy bez wprowadzania poprawek. Aktywny Rodzic wprowadza trzy nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3:

  • dofinansowanie opieki niani, dziadka, babci, sąsiadki etc. (1500 zł, w przypadku podjęcia aktywności zawodowej rodzica, 1900 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością)
  • dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku (1500 zł, ale nie więcej niż wysokość opłaty za pobyt dziecka w placówce)
  • dofinansowanie opieki rodzicielskiej w domu (500 zł, już od pierwszego dziecka – a nie dopiero od drugiego jak do tej pory w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego)

Wybór formy świadczenia będzie zależał od rodzica, będzie możliwa także wielokrotna zmiana decyzji w trakcie trwania programu – tzn. rezygnacja z jednej formy wsparcia i przejście na drugą. Ważne jest jednak, że na to samo dziecko za dany miesiąc może być wypłacone tylko jedno świadczenie.

Zgodnie z ustawą rodzice będą mogli skorzystać z nowych rozwiązań od 1 października 2024 r. Świadczenie wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej na temat nowych świadczeń:

https://www.gov.pl/web/rodzina/aktywny-rodzic

 

(red.)

 

 

Inny ciekawy artykuł

 

Garść wiedzy o naszej miedzy – Goleniowianie

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz