Zróżnicowany rozwój drogą do neutralności klimatycznej to tytuł konferencji zorganizowanej dnia 30 stycznia 2024r., przez Tomasza Banacha – Burmistrza Gminy Goleniów.

Głównym celem konferencji było zasygnalizowanie przedsiębiorcom działającym na terenie naszej gminy, w tym również spółkom gminnym, iż najwyższy czas, aby przygotować się do nowych regulacji unijnych względem polityki klimatycznej.

Jak wynika ze wszystkich raportów, Polska jest na szarym końcu państw Unii Europejskiej jeśli chodzi o redukcję emisji CO2. W europejskim prawie o klimacie natomiast, zapisano obowiązkowy unijny cel klimatyczny jakim jest ograniczenie emisji CO2 o co najmniej 55% do roku 2030. Państwa UE pracują nad nowymi przepisami, które pozwolą ten cel osiągnąć, aby do 2050 r. uczynić UE neutralną dla klimatu.

Zmiany te, jak każda zmiana, budzą obawy przedsiębiorców, którzy zmuszeni będą wdrożyć szereg innowacji i rozwiązań ekologicznych, tak aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o co najmniej 55 % do roku 2030.

Jak zrobić to sprawnie i z zyskiem dla swoich firm dyskutowali zebrani na konferencji goście.

Wśród dyskutantów można było odnaleźć przedstawicieli władz państwowych związanych z zagadnieniami klimatycznymi, reprezentantów firm zawodowo zajmujących się wspieraniem podmiotów w opracowywaniu strategii ekologiczno – ekonomicznych w przedmiocie wdrażania polityki “Fit for 55” – “Gotowi na 55”, a także naszych lokalnych przedsiębiorców – praktyków.

Nie zabrakło również głosu samorządowca – Burmistrza Tomasza Banach– który zaznaczył, iż doskonale zdaje sobie sprawę z faktu wdrażania “zielonych zmian” nie tylko w sektorze przedsiębiorstw prywatnych, ale również w podmiotach podległych jednostce samorządu terytorialnego jakim jest gmina.

Goście konferencji przekonani do słów dr Gawłowskiego, że w “tych sprawach trzeba myśleć globalnie, ale działać lokalnie”, zawierali wstępne porozumienia, dotyczące wspólnego działania na rzecz podwyższenia poziomu produkcji bezodpadowej i niskoemisyjnej w swoich przedsiębiorstwach.

(red.)

Urzędy kontrolują szamba i oczyszczalnie

Dodaj komentarz